Aký je najlepší liek na opicu? Výsledky tejto štúdie prinášajú verdikt, ktorý sa vám nebude páčiť

Tím vedcov analyzoval 21 experimentov, ktoré sa snažili minimalizovať dopady alkoholu a výsledky vás nepotešia.

Vedci zatiaľ nepoznajú liek na opicu
Zdroj: Pixabay(jarmoluk, Alexas_Fotos)

Silvester je za nami, nový rok tiež a v tom najlepšom prípade už odzneli aj všetky nežiaduce účinky alkoholu. Sme predsa len ľudia a záver roka treba poriadne osláviť, aj keď už dopredu vieme, že nasledujúce ráno bude ťažké.

Na obávanú opicu existuje niekoľko samozvaných liekov. Či už ide o športový nápoj plný elektrolytov, poriadne mastné jedlo, cvičenie, alebo oddych. Poznáme ich niekoľko, no podľa novej štúdie, ktorá sa objavila vo vedeckom časopise Addiction sú všetky lieky na opicu len rozprávkami, ktoré nemajú vedecký základ, píše portál IFL Science.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, takéto odvážne tvrdenia vedci nevyslovili len tak. Pre potreby výskumu vedci analyzovali 21 kontrolovaných testov. Tie zahŕňali bežné potraviny, alebo nápoje, pomocou ktorých sa ľudia snažia opicu vyliečiť. Hoci nemožno potvrdiť, či nejaký liek na opicu naozaj funguje, pár látok ukázalo potenciál. Extrakt z klinčekov, či ženšenu dokázal aspoň sčasti zmierniť nepríjemne dôsledky prehnanej konzumácie alkoholu. O kompletnej liečbe však nemožno hovoriť.

Žiadne experimenty ale nemožno považovať za vedecky presné čo v analýze uvádzajú aj jej autori. Tvrdia, že postupy neboli metodologicky správne a výsledky testov môžu byť nepresné. Presnejšie, do testov sa zapojilo malé množstvo dobrovoľníkov a látky, ktoré by mohli pomôcť zmierniť opicu neboli testované v ďalších štúdiách. Práve vďaka tomu nemožno hovoriť o presných výsledkoch.

Zároveň vedci nezisťovali typ konzumovaného alkoholu, ani to, či ho dobrovoľníci pili nalačno, alebo nie. Zároveň nebolo zistené ani to, kedy bol „liek na opicu“ podávaný. Hoci na tému konzumácie alkoholu a jeho nepríjemných dôsledkov bolo vykonaných viacero štúdií, do experimentov sa prihlasovali primárne muži. 21 štúdií, ktoré vedci analyzovali zahŕňali len 386 dobrovoľníkov, z čoho 38% boli ženy. Rovnako treba uviesť, že 8 z 21 experimentov sa zúčastnili len muži. 

Nedostačujúce výsledky

Zároveň je zarážajúce, že v uplynulých rokoch vedci vykonali niekoľko experimentov, ktoré sa zameriavali na zmiernenie dopadu alkoholických nápojov, no v žiadnej z 21 analyzovaných štúdií vedcov nenapadlo zahrnúť bežné lieky proti bolesti, ako napríklad aspirín, či paracetamol.

„Je potrebná dôkladná vedecká analýza všetkých metód, ktoré majú pomôcť potlačiť nevoľnosť spôsobenú alkoholom. Všetko, čo sa momentálne považuje za „liek na opicu“ nemusí byť vôbec efektívne, alebo môže dokonca uškodiť,“ vysvetľuje autor štúdie.

Doktor Emmert Roberts, ktorý analyzoval rôzne štúdie, zameriavajúce sa na zmiernenie dopadu alkoholu nie je s výsledkami 21 analyzovaných štúdii spokojný. Tvrdí, že všetky experimenty sú kvalitou nedostačujúce. Znamená to, že žiadny so známych liekov na opicu nie je vedecky podložený a tak nie je možné dokázať, či naozaj funguje, alebo nie. Zdá sa, že momentálne je jediný spôsob, ako sa vyhnúť bolesti hlavy a nevoľnosti, ktorá prichádza po každej prežúrovanej noci, je piť s rozumom, alebo sa vyhnúť konzumácii alkoholu celkovo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre