AKTUÁLNE: „Vyvolanie strachu o blízku osobu opäť zaúčinkovalo,..“, stačil jeden telefonát a žena prišla o tisíce €

Staršia Bratislavčanka uverila falošnému policajtovi na telefóne a jeho príbehu o nehode. Vyhodila mu z balkóna tisíce €.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Vôbec nie je nič nezvyčajné, ak narazíme v kybernetickom priestore na pokus o podvod. No čoraz častejšie sa nás útočníci snažia podviesť prostredníctvom falošných SMS správ či hovorov. Rovnako treba povedať, že podvodníci sú natoľko drzí a odvážni, že sa s nami neboja interagovať a to ani v reálnom sveta po prvom kontakte. V mnohých prípadoch sa pritom stačí len niekoľkokrát nadýchnuť a krátko porozmýšľať, čo po nás osoba na druhej strane chce a čo nám hovorí, aby sme si uvedomili, že ide o podvod.

No niekedy v stresovej situácii zareagujeme nesprávne a postupujeme podľa pokynov útočníka bez toho, aby sme sa nad našimi krokmi zamysleli. Nedávno sme upozorňovali na podvod „syn v tiesni“, kedy sa útočník vydával za príbuzného obete s cieľom, aby z neho vytiahol peniaze. Na podobný podvod sa nechala tentokrát nachytať staršia žena, ktorá prišla o tisíce €.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Žena vyhodila 7-tisíc € z balkónu

Polícia najnovšie poukazuje na nový prípad, kedy sa podvodníkovi podarilo vytiahnuť z peňaženky seniorky 7-tisíc €.

Staršiu ženu kontaktoval falošný policajt pod zámienkou, že jej syn mal dopravnú nehodu pričom zranil malé dieťa. Rodičia dieťaťa mali žiadať od neho odškodné 10-tisíc €, aby urovnal vzniknutú situáciu. Samozrejme, išlo o dobre premyslený podvod.

„Neznámy muž vydávajúci sa za policajta „od dvoch levov“ telefonicky kontaktoval počas uplynulého dňa 91-ročnú seniorku. Oznámil jej, že jej syn Fero mal dopravnú nehodu, pri ktorej zranil malé dieťa a jeho rodičia žiadajú odškodnenie vo výške 10 000 Eur.“, uvádza polícia v príspevku na sociálnej siete.

A hoci žena uviedla, že má „len“ 7-tisíc, tak podvodníkovi táto suma stačila. Seniorka následne podľa inštrukcií vyhodila peniaze von z okna do rúk páchateľa, ktorý si prišiel na poriadny balík peňazí.

„Seniorka v telefonáte uviedla, že má k dispozícii iba 7000 Eur. Podvodníkovi uvedená suma postačovala a poškodená postupovala podľa jeho inštrukcií. Peniaze vložila do tašky a následne vyhodila z bytu. Neznámy páchateľ týmto konaním uviedol poškodenú do omylu a spôsobil jej škodu vo výške 7000 Eur. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ Bratislava II začal v tejto súvislosti trestné stíhanie za zločin podvodu.“, opisujú podvod muži zákona.

Záverom treba povedať, že rozpoznať podvod nie je náročné, no predsa len, základným pravidlom, aby ste sa nestali obeťou je, aby ste s nikým nezdieľali citlivé údaje alebo mu nedali peniaze. Ak sa dostanete do podobnej situácie, tak vedzte, že štandardný postup je, že vás osloví policajt prostredníctvom listu do vlastných rúk cez poštu a nie cez telefón. Zároveň pri najmenších pochybnostiach, že vám volá podvodník, hovor zrušte a vyhľadajte si oficiálny kontakt a informujte sa vzniknutej situácii cez neho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre