AKTUÁLNE: Veľká banka hlási, že „podvodné SMS správy a e-maily neutíchajú“! Na toto si dajte pozor!

Podvodníci zvyšujú aktivitu, podvodné správy posielajú čoraz viac, upozorňuje banka.

aktualna tema hacker peniaze
Zdroj: Vosveteit.sk, Freepik.com

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa nám dostať pod kožu. Skúšajú to cez rôzne falošné súťaže alebo phishing. Cieľom útočníkov je najčastejšie získať citlivé údaje, akými sú napríklad platobné údaje z bankovej karty.

V priebehu uplynulých dňoch sme vás napríklad upozornili na podvodnú súťaž na sociálnej sieti Facebook, kedy sa útočník vydával za známu značku výrobcu automobilov. Spomenúť ale môžeme aj podvodníkov, ktorí predávali cez známy inzertný portál Bazos.sk falošné lístky na koncerty. Predávali bezcenné lístky za desiatky €.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, podvodné správy neustále pribúdajú

Stále častejším podvodom, ako oklamať obeť, je ale prostredníctvom podvodných SMS správ či cez falošné e-maily. Zdá sa, že hoci je tento typ útoku čoraz známejší aj medzi bežnými používateľmi, tak stále mnoho ľudí sa nechá nachytať. Najnovšie začala Tatra Banka informovať svojich klientov, že eviduje medzi svojimi zákazníkmi zvýšenú frekvenciu tohto podvodu, kedy útočník posiela falošné správy s cieľom obohatiť sa na úkor obete.

Banka v upozornení, ktoré zobrazuje potom, ako zapnete mobilnú aplikáciu, píše:

„Vážený pán XY

Rozosielanie podvodných SMS správ a e-mailov neutícha, a preto Vám dávame do pozornosti bezpečnostné odporúčanie.

Nedajte sa nachytať. Obzvlášť v situáciách, ktoré vo Vás vyvolávajú pocit naliehavosti alebo Vás napríklad zavádzajú informáciami o blokovaní či zrušenú účtu alebo karty.

Banka nikdy neoslovuje klientov touto formou a nežiada od nich citlivé osobné a bankové informácie cez akékoľvek priložené linky.“

Spolu s oznámením vyššie banka zdieľala aj niekoľko náhľadov, ako tieto podvodné SMS správy vyzerajú. Ako môžete vidieť nižšie, tak najčastejšie nabádajú ľudí na rýchlu reakciu.

Upozornenie tatra banka falosne SMS a e-maily
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen rozhrania TB)

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou dať do pozornosti i to, že v nedávnej minulosti podvodníci objavili nový spôsob, ako odoslať správu tak, aby sa zobrazila v textovom vlákne medzi vami a bankou.

Stále frekventovanejším útokom je i prostredníctvom inzerovania falošných stránok vo vyhľadávačoch ako je Google alebo Bing a ďalšie. Hackeri v tomto prípade inzerujú podvodné stránky na rôzne kľúčové slová, ako sú napríklad „Internet banking“, „Tatra banka IB“ a podobne. Tieto reklamy sa častokrát zobrazia pred regulárnou stránkou, a ako na ňu používateľ klikne, tak v domnienke, že je na stránke oficiálnej inštitúcie, odovzdá podvodníkom citlivé údaje. Preto sa vždy pozerajte na URL adresu, či je zabezpečenou a nie je v nej nejaký preklep, aby ste sa vyhli problémom.

Stretli ste sa s týmto typom podvodu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre