AKTUÁLNE: Veľká banka hlási masívny podvod! Na tieto SMS správy a hovory si daj pozor! Jeden zlý klik a môžeš prísť o peniaze!

FIO banka upozorňuje na vlnu phishingových útokov, ktoré zasiahli zákazníkov aj nezákazníkov cez telefón, SMS správy a e-mail. Na toto si daj pozor!

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

FIO banka varuje svojich zákazníkov pred novou vlnou podvodných SMS správ. Útočníci sa vydávajú za banku alebo políciu a touto cestou sa chcú dostať k osobným údajom a peniazom.  

Podvodníci útočia phishingovými správami prostredníctvom SMS, e-mailu a telefonicky. Uplatňujú pri tom kombináciu rôznych taktík. Napríklad v prípade telefonického phishingu, teda vhishingu, sa ti predstavia ako pracovníci banky. Povedia ti, že v tvojom účte zaznamenali nejakú podozrivú aktivitu, alebo že si sa stal obeťou podvodu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Na tomto telefonáte ešte nie je nič zvláštne. Naši kolegovia vás môžu s takouto informáciou skutočne kontaktovať,” tvrdí FIO banka.  

Ak by si sa teda stal skutočne obeťou podvodu alebo by banka zaznamenala podozrivú aktivitu na tvojom účte, potom sa ti skutočne ozve jeden z pracovníkov banky a problém ti vysvetlí. Nasledujúca časť ti však povie, že už ide o podvod. Pri vhishingu sa falošný bankár od teba pokúsi získať citlivé informácie po telefóne. Ide o prihlasovacie údaje alebo číslo kreditnej karty. FIO banka upozorňuje, že legitímny bankár tieto informácie nikdy nepotrebuje.  Je to, ako keby sa vaša matka pýtala na vaše meno.

Zároveň sa ťa podvodník môže pokúsiť zlákať na podvodné investičné platformy, čo je ďalším znakom podvodu.  

“Jednou z foriem vhishingu je spoofing, kedy dokáže útočník svoje telefónne číslo zamaskovať tak, že sa vám na telefóne ukáže, že vám skutočne volá niekto dôveryhodný. Akonáhle ale získate podozrenie, že by mohol byť hovor podvod, zložte a zavolajte na dané číslo späť. Častokrát zistíte, že kolegovia nemajú o takomto hovore žiadne informácie a že sa vás niekto pokúšal oklamať,” varuje FIO banka.  

Pozor na smishing 

Ďalšou formou podvodu je smishing, teda phishing cez SMS. Takáto správa ti môže do schránky pristáť aj vtedy, ak nemáš účet vo FIO banke. Opäť ide o klasický phishing. Vo falošnej SMS správe sa píše, že musíš kliknúť na odkaz, lebo ti banka zablokovala účet alebo nevie vykonávať určité funkcie.  

FIO banka varuje pred phishing útokmi
Zdroj: FIO banka

Ak na odkaz klikneš, dostaneš sa na phishingovú stránku, ktorá od teba bude chcieť buď osobné údaje alebo číslo kreditnej karty. Na tieto správy nereaguj a najlepšie ich rýchlo zmaž.  

Nielen zákazníkov FIO banky otravujú aj falošné maily 

Do tretice podvodníci útočia aj prostredníctvom klasických podvodných e-mailov. Do schránky ti príde správa, ktorá sa javí, akoby skutočne mohla pochádzať od banky. Podvodníci použijú podobnú grafiku a štylizáciu viet. Obsah správy je však opäť niečo urgentné, napríklad že sa ti do 24 hodín deaktivuje účet, ak neklikneš na odkaz a chybu neopravíš.  

V tomto je útok veľmi podobný smishingovým správam.  

FIO banka upozorňuje, že útočníci rozposielajú maily úplne náhodne. Opäť teda platí, že ti phishingová správa môže prísť aj v prípade, ak si zákazníkom FIO banky nikdy nebol. Popri tom sa stále tešia veľkej obľube aj phishignové správy od pošty alebo aj ďalších bánk. Rovnako ako v prípade smishingu, aj tu je najlepšie, ak na mail vôbec nereaguješ a rovno ho hodíš do koša.  

FIO banka varuje pred phishing útokmi
Zdroj: FIO banka

Pamätaj, toto sú základné charakteristiky phishingu  

Phishing je najobľúbenejšou formou útoku, čo znamená, že sa neustále vyvíja. Je dobré poznať súčasné trendy v tejto oblasti, no častokrát môžeš natrafiť na úplne novú formu phishingu. Najdôležitejšie je, aby si vedel, že základnou charakteristikou phishingu je to, že sa deje niečo vážne a nemáš čas túto vec riešiť s kľudnou hlavou.  

Častokrát v phishingových správach stojí, že musíš ihneď kliknúť na priložený odkaz, inak ti zrušia účet, hrozí ti pokuta, nepríde ti balík alebo sa stane niečo iné. Dôležité je zachovať chladnú hlavu a na tieto správy nereagovať impulzívne. V 99% prípadov ide o podvod, no ak si si naozaj neistí, stále môžeš kontaktovať priamo inštitúciu, cez oficiálne metódy komunikácie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre