BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: V mene veľkej banky podvodníci rozosielajú e-mailové správy. Nenaleťte, môže vás to stáť peniaze!

Internetoví podvodníci sa snažia využiť nepozornosť ľudí. Rozosielajú podvodné správy, v ktorých sa vydávajú za ČSOB banku.

Vynaliezavosť internetových podvodníkov nemá hraníc. Len nedávno sme vás upozorňovali na stávkových podvodníkov, ktorí predávajú tipy na športové zápasy. Bohužiaľ mnoho ľudí vidine ľahkého a rýchleho zárobku podľahlo a nakoniec prišli o peniaze.

Častým podvodom je ale aj phishing, ktorý sa spolieha na nepozornosť a nevedomosť používateľov internetu. V tomto prípade podvodníci rozosielajú správy veľkému počtu ľudí a čakajú, kto sa chytí. Častokrát pri tomto podvode odosielatelia správy naliehajú na adresáta, aby rýchlo zareagoval. Ak tak nespraví, tak mu hrozia rôzne sankcie či nepríjemnosti, apelujú hackeri.  Nie je tomu inak ani v tomto prípade.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Schránky Slovákov zahlcujú podvodné e-maily

Schránky Slovákov najnovšie zahlcujú e-mailové správy, v ktorých sa podvodník vydáva za známku banku ČSOB. Správ pritom chodí viacero mutácií a nielen jedna.

V jednej zo správ, ktorá prišla i nám, sa napríklad píše, že nám bol doručený dôležitý list. Podvodník v tomto prípade nalieha, aby sme si ho prečítali čo najskôr.

podvodny e-mail CSOB
Zdroj: Vosveteit.sk/Printscreen podvodnej správy

Samozrejme potom, ako kliknete na odkaz, ktorý má viesť na stránku banky, tak budete presmerovaný na falošnú stránku. V prípade, ak na nej vložíte svoje údaje, tak ich prakticky odovzdáte podvodníkom a tí ich môžu zneužiť.

Ako sme ale vyššie spomínali, tak nejde o ojedinelý e-mail. V druhej podvodnej správe sa snaží odosielateľ presvedčiť adresáta, že na jeho účte bola zaznamenaná nezvyčajná aktivita. Správa používateľa nabáda, aby verifikoval aktivitu. V tomto prípade v tele správe nájdeme aj internetový odkaz, ktorý vyzerá ako regulárna URL adresa ČSOB. Opak je ale pravdou. Potom, ako na neho kliknete, tak budete presmerovaný na falošnú stránku, ktorá vyzerá ako oficiálna webové stránka banky.

podvodny e-mail CSOB_2
Zdroj: Vosveteit.sk/Printscreen podvodnej správy

Modus operandi podvodníkov je rovnaký. Chcú od používateľov, aby vyplnili citlivé bankové údaje, ktoré sa dajú zneužiť na odcudzenie finančných prostriedkov obete.

Na čo si je potrebné dávať pozor?

Pri správach tohto typu vždy sledujte, na akú URL adresu vás presmeruje odkaz. Pozerajte sa, či to je oficiálna stránka služby, či v adrese nie je drobný preklep, alebo nie sú na stránke pravopisné hrúbky či iné nedostatky. Rovnako neprehliadajte aj https:// šifrovanie. V prípade, ak chýba písmeno „s“, tak komunikácia medzi vami a webom môže byť potenciálne sledovaná. https:// znamená, že komunikácia medzi vami a webovou stránkou je bezpečná. Tento certifikát ale môžu využiť aj podvodníci a preto, ako vyššie upozorňujeme, sleduje najmä URL adresu stránky, či nie je falošnou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close