AKTUÁLNE: Toto tu ešte nebolo! Hackeri našli nový spôsob, ako oklamať nič netušiacu obeť, že komunikuje s bankou!

Toto tu ešte nebolo! Podvodníci našli spôsob, ako sa „vtesnať“ do SMS komunikácie medzi bankou a klientom, upozorňuje polícia!

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacej obete. Na podvodné e-mailové správy je zvyknutá už pravdepodobne väčšina z nás. V posledných mesiacoch preto siahajú po nových kanáloch, ako sa spojiť s potenciálnou obeťou. Skúšajú to ako cez podvodné SMS správy, tak aj cez telefonáty. Alebo experimentujú s inzerciou falošných stránok bánk vo vyhľadávačoch, ktoré sú na prvý pohľad nerozoznateľné od originálnych.

Polícia SR prostredníctvom stránky Hoaxy a podvody na sociálnej sieti Facebook upozorňuje na nový SMS podvod. Tentokrát sa podarilo podvodníkom dostať do oficiálnej komunikácie banky!

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový podvod je na obzore!

Policajný zbor upozorňuje, že podvodníkom sa podarilo dostať do SMS vlákna, kde používateľ komunikuje s bankou. Pre políciu to potvrdila i banka, že tento typ podvodu evidujú.

„Dnes sa im podarilo dostať sa do oficiálnej komunikácie banky s klientom, pričom správa od podvodníka sa zobrazila priamo vo vlákne od banky. Nič to nemení na skutočnosti, že je to podvod. Potvrdili to aj zamestnanci banky. Nikdy, nikdy, nikdy nesmiete kliknúť na akýkoľvek link, kam by ste mali zadávať vaše prihlasovacie údaje alebo číslo vašej karty. WWW adresa je výstražným trojuholníkom podvodu!“, vysvetľuje polícia na sociálnej sieti.

Ako môžete v príspevku nižšie vidieť, tak podvodníkovi sa podarilo odoslať SMS správu tak, aby bola vo vlákne s bankou. V podvodnej správe sa píše:

„Váš účet bol deaktivovaný. Prichádzajúce prevody budú vrátene. Prihláste sa tu a znova aktivujte svoj účet https://tatrabanka-sk.app“, píše sa v podvodnej správe.

Ako upozorňuje polícia, tak banky a ani ďalšie obdobné inštitúcie nikdy neposielajú v SMS správach URL adresy alebo linky, cez ktoré sa je potrebné prihlásiť do svojho účtu. Ak na takúto správu narazíte, tak ide o podvod, prízvukujú muži zákona.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako rozpoznať falošnú SMS správu alebo e-mail. Vo všeobecnosti sledujte, kam vás presmeruje URL stránka. Ide o oficiálnu stránku inštitúcie? Nezabúdajte sa pozerať ani na odosielateľa správy. V tomto prípade nestačí sledovať len názov schránky, ale aj to, ako fyzicky vyzerá adresa. Rovnako netreba podceňovať ani samotný text správy, ako je písaný. Inštitúcie vo všeobecnosti používajú viac formálny jazyk, než neformálnu reč. Nehovor viac o tom, že banky, pošty a ani ďalšie služby nežiadajú platby vopred cez SMS alebo informácie, ktorými už disponujú (napr. banka nebude od vás požadovať číslo vášho účtu a podobne).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre