AKTUÁLNE: Toto je jeden z najrozšírenejších online podvodov, hovorí polícia. Takto prebieha tento podvod!

Policajti ukazujú modus operandi najrozšírenejšieho internetového podvodu, ktorého cieľom je vybieliť obeti účet.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Útoky ako také pritom neubúdajú, práve naopak. V posledných mesiacoch sme mohli byť svedkami viacerých útokov, pri ktorých sa útočník dokonca nebál aktívne komunikovať s obeťou. Nedávno sme napríklad upozornili na falošné telefonáty, ktoré sa tvárili ako od Finančnej správy SR, ktoré nabádali k uhradeniu údajného dlhu voči daňovému úradu. Prípadne útočník ponúkal obeti zaujímavý produkt. No nešlo o jediný podvod. Časté sú aj SMS podvody, ktoré zaplavujú telefóny Slovákom. Spoločným menovateľom týchto SMS je, že chcú vyvolať u obeti potrebu, aby náhle reagovali. Ak človek ale postupuje podľa pokynov útočníka, tak v nevedomosti prevedie peniaze na účet podvodníka.

Polícia ukazuje, ako prebieha najčastejší internetoví podvod

Jedným z častých podvodov, s ktorým sa môžeme stretnúť, je aj podvod s falošnými kuriérmi, hovorí polícia SR na sociálnej sieti. No ako tento podvod prebieha v praxi?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Muži zákona najnovšie upozorňujú na modus operandi ako tento útok prebieha. Útočník si častokrát vyhliadne obeť, ktorá niečo predáva cez inzertný portál. Následne osloví predajcu, že má záujem o kúpu tovaru, a že je ochotný zaplatiť dopredu.

Podvodník ale trvá na tom, že objedná kuriéra, ktorý príde vyzdvihnúť tovar. Následne tvrdí, že uhradil kúpnu cenu a tlačí na obeť, že musí potvrdiť prijatie platby prostredníctvom kuriérskej stránky. No v skutočnosti ide o podvodnú stránku, ktorá je vytvorená útočníkom. Na podvodnej stránke je popísaný i návod, na ktorý sa odvoláva útočník.

„Pošle vám obrázok – falošnú grafiku, ktorá vyzerá ako skutočná od kuriérskej spoločnosti, kde vám vysvetlí, čo máte robiť. Podvodník vraj zaplatil a teraz je rad na vás. Tvrdí, že na vyzdvihnutie peňazí, musíte zadať na stránke kuriéra vaše údaje z karty, aby vám peniaze prišli.“, opisuje modus operandi polícia.

Muži zákona ďalej upozorňujú, že takto sa príjem platby nepotvrdzuje. Ak vám niekto chce poslať peniaze, nerobí sa to cez kuriérsku stránku či údaje na bankovej karte. Stačí mu IBAN, kam môže poslať peniaze prostredníctvom banky, hovoria policajti.

„Takže pamätajte. Ak chce číslo karty = tie čísielka na karte aj s CVV kódom a dátumom expirácie karty, je to URČITE podvod. Ak má niekto o tovar skutočne záujem, stačí mu IBAN v tvare SK00 a ďalej NIČ nepotvrdzujete.“

Stretli ste sa už s týmto alebo iným internetovým podvodom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre