AKTUÁLNE: Telefóny Slovákov zaplavuje nová vlna podvodných hovorov, hlásia experti na bezpečnosť

Mobily Slovákov zaplavujú falošní volajúci. Snažia sa získať údaje z bankových kariet.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvody cez smartfón sú čoraz častejšie. V podstate na dennej báze sa môžeme stretnúť s podvodnými e-mailovými správami či SMS správami. No pribúdajú aj falošní volajúci. Len nedávno sme upozornili na nový typ podvodu, kedy útočník pomocou AI je schopný vierohodne simulovať hlas, ktorý znie, akoby vám volal niekto známy. V kombinácii so spoofingom, kedy útočník zamaskuje číslo, z ktorého telefonuje, ide o sofistikovaný podvod, ktorý často končí pre útočníka úspešne.

Pozor, telefóny Slovákov zaplavujú falošní volajúci

Najnovšie experti na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti ESET hlásia, že zaregistrovali novú masívnu kampaň podvodníkov. Aj v tomto prípade útočníci volajú obetiam, no tentokrát prišli s novým príbehom. Častokrát sa vydávajú za „slovenskú vládu“ a u obeti sa snažia vyvolať strach, že jej budú zablokované bankové účty z dôvodu podozrivej aktivity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podobné podvody sa periodicky opakujú, vždy sa len mierne zmení príbeh, ktorý útočníci používajú na oklamanie obete. V minulosti to bola technická podpora Microsoftu, ktorá sa vám snaží pomôcť s hacknutým zariadením. O pár mesiacov na to volali agenti Europolu, ktorí chceli pomôcť v prípade, do ktorého bol volaný údajne zapletený. Aktuálne sa útočníci tvária, že sú „slovenská vláda“ prípadne úrady, zaznamenali podozrivé aktivity na vašich bankových účtoch a tie vám plánujú zablokovať,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, odborník na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Experti na bezpečnosť dopĺňajú, že pri týchto útokoch útočníci často siahajú po spoofingu, pomocou ktorého maskujú mobilné číslo, z ktorého volajú. Môže sa tak zdať, že vám volá legitímna inštitúcia, no skutočnosť je iná. A preto by ste mali byť obozretní, ak niekto po vás požaduje citlivé údaje cez telefón alebo e-mail.

„Na konci je to vždy o tom istom. Ak zareagujete na výzvu v strojom čítanej správe a stlačíte jednotku, spojíte sa s operátorom-podvodníkom. Z minulosti vieme, že pri takýchto útokoch najčastejšie útočníci vyžadujú, aby ste im dali prístup k zariadeniu, bankovému účtu, poslali platbu, prípadne zaplatili fiktívnu pokutu. Tradične sa pritom pokúšajú ľudí presvedčiť, aby peniaze vymenili za bitcoiny či inú kryptomenu, alebo aby platbu uskutočnili cez najbližší bitcoin bankomat“, dopĺňa Kubovič.

Ako zostať v bezpečí?

ESET hovorí, že ak vám zavolá podvodník, tak by sme nemali prepadnúť panike. Stačí hovor zložiť a ignorovať ho. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o náhodu, že vám zavolal.

„Vaše telefónne číslo len v danej chvíli uhádol automat. Nejde teda o žiadny hack ani únik databázy, takže žiadne ďalšie riziko nehrozí.“, uvádza spoločnosť.

ESET ďalej dopĺňa, že v prípade, ak sme s útočníkom aktívne komunikovali a nechali sme si od neho hocičo nahrať do zariadenia, tak by sme sa k tomu nemali postaviť ľahostajne. V prvom rade máme tento softvér odstrániť a následne preskenovať zariadenie, či útočník do neho nenainštaloval aj iný nebezpečný softvér. V prípade, ak sme zdieľali citlivé údaje, napríklad z bankovej karty či finančnej aplikácie, tak máme obratom kontaktovať banku, aby zablokovala kartu či prístup k IB.

Experti záverom odporúčajú, aby sme ani nepotvrdzovali nič útočníkom a nezdieľali s nimi potvrdzovanie kódy a podobne.

Stretli ste sa už s týmto typom podvodu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre