AKTUÁLNE: Strata súkromia naprieč Európskou úniou je nateraz zažehnaná, hlásia Piráti. Bitku sme však ešte nevyhrali, dopĺňajú

Česká politická strana Piráti informovala o výsledkoch najnovšieho rokovania o legislatíve EU CSAM. Nebezpečná kontrola chatov neprešla.

Kontrola četov v Európskej únii neprešla
Zdroj: Unsplash (Christian Lue, Marcos Paulo Prado), Úprava: Vosveteit.sk

Európska únia pred pár dňami rokovala o novej legislatíve, ktorá by dovolila štátnym orgánom pod zámienkou bojovania proti najhorším zločinom monitorovať naše súkromné správy.  

Išlo o legislatívu CSAM, ktorá sa primárne zameriavala na boj proti šíreniu detskej pornografie. Naše súkromné správy by sa porovnávali s databázou alebo by ich analyzovala umelá inteligencia. Ak by sa objavili vybrané kľúčové slová alebo vety, ktoré by boli spojené s ilegálnym materiálom, správu by systém označil a orgány by mohli podozrivú osobu prešetriť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Strata súkromia

Experti však volajú, že takýto krok predstavuje pre obyvateľov Európskej únie obrovský zásah do súkromia. Proti plánovanej legislatíve sa postavila aj jedna z najväčších četovacích aplikácií, Signal. Signal vysvetlil, že neexistuje spôsob, ako by si pod touto legislatívou dokázali užívatelia udržať súkromie.  

Momentálne viaceré aplikácie používajú end-to-end šifrovanie, čo znamená, že keď pošleš niekomu správu, tá sa podľa špecifického kľúča “rozbije”. Ak by sa nejakému útočníkovi alebo inej organizácii podarilo vašu správu zachytiť, nedokázal by si ju prečítať. Po poslaní správy adresátovi sa opäť poskladá dokopy na základe jeho dešifrovacieho kľúča.  

sukromie android smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Európska únia novou legislatívou neplánovala zrušiť end-to-end šifrovanie, no chcela ho obísť, pričom navrhovala niekoľko spôsobov. Jedným bolo, že by AI model prečítal vašu správu ešte predtým, ako by sa zašifrovala. Podľa Signalu je ale jedno, akým spôsobom kontrola chatov šifrovanie obíde, v momente, keď sa tak stane, stráca šifrovanie význam.  

Návrh kontroly chatov neprešiel

Zdá sa ale, že sa aspoň nateraz k tomuto bodu nedostaneme. Ako informuje líder českej strany Piráti, Ivan Bartoš, monitorovanie četov Európanov, takzvaný “Chat Control” bol stiahnutý belgickým predsedníctvom počas jednania, ktorá sa konalo 20. júna. Pre návrh nebola dostatočná podpora.  

“Úspech Pirátov a všetkých, ktorým záleží na súkromí. Sliedenie všetkej online komunikácie ľudí, takzvaný Chat Control, bol v legislatíve EU CSAM stiahnutý belgickým predsedníctvom z dnešného jednania CRP, pretože pre neho nebola dostatočná podpora. Naša práca doma aj na európskych jednaniach sa vyplatila. Ďakujeme všetkým. Piráti chránia súkromie ľudí, ale tieto bitky nikdy nekončia,” vyjadril sa Bartoš prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti X (Twitter).

Kontrola četov sa teda konať nebude, no ako poukázali experti, nie je to prvýkrát, čo sa monitorovanie četov Európanov objavilo na zasadnutiach parlamentu. Existuje teda možnosť, že v budúcnosti sa s podobným návrhom stretneme opäť. Monitorovanie konverzácií bežných občanov predstavuje krok k dystopickej budúcnosti, v ktorej o vás vie štát úplne všetko.  

Ako napísal Signal vo svojom vyjadrení proti kontrole chatov, nemôžeme mať všetko. Súkromie na internete zabezpečené šifrovaním musí platiť pre všetkých, aj pre zločincov, ak chceme dodržať základné práva poctivých občanov. Druhou možnosťou, ktorá sa takmer presadila v rámci legislatívy CSAM, je strata súkromia pre všetkých.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre