AKTUÁLNE: SOI zverejnila weby, cez ktoré by ste si nemali kupovať dovolenku. Ak tam nakúpite, zostanete doma a bez peňazí!

Leto ešte ani oficiálne nezačalo a podvodné stránky už rastú, ako huby po daždi. Tentokrát sa zameriavajú na dovolenkárov.

Podvody sa zameriavajú na leto a dovolenkárov
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Leto máme za rohom a s ním aj obdobie dovoleniek. Hoci vidina lacného zájazdu do exotickej krajiny sa môže zdať lákavá, Slovenská obchodná inšpekcia varuje, že počas tohto obdobia sa na internete stretneme so zvýšeným počtom falošných stránok, ktoré ponúkajú rôzne zájazdy.  

Pokojne môže ísť aj o podvodné stránky s doménou “.sk” a napísané v dobrom slovenskom jazyku. SOI upozorňuje, že použitie slovenskej domény a slovenského jazyka automaticky neznamená, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu alebo agentúru.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Podvodníci vytvárajú vlastné falošné cestovné domény alebo sa priživujú na značke známej a legitímnej spoločnosti. Častokrát mávajú tieto podvodné stránky uverejnený falošný certifikát.  

Lenže ako falošnú stránku rozpoznať?

V tomto prípade podvodníci uplatňujú podobné praktiky ako pri falošných e-shopoch. Znamená to, že pozornosť obetí získavajú až podozrivo lacnými dovolenkami alebo zájazdami. Keď sa obeť nechá zlákať na cenu a na stránku klikne, častokrát ju privíta profesionálny dizajn a dobrá slovenčina.  

Kedysi ste mohli podvodné stránky jednoducho rozpoznať tak, že vyzerali, akoby ich písal niekto na základnej škole alebo v škôlke. Gramatické chyby, bizarné skladby viet, či iné do oči bijúce chyby. Aj dnes síce takéto stránky existujú, no vďaka pokroku v technológii a umelej inteligencie je už aj preklad do slovenčiny o čosi lepší. Stále sa ale môžete stretnúť napríklad s tým, že nejaká veta ostala nepreložená z cudzieho jazyka.  

Keď ale stránky pôsobia prirodzene, ako ich teda dokážeme rozpoznať? V prvom rade legitímna stránka by mala mať riadne identifikovaného predávajúceho. Ak neviete nájsť na stránke meno a kontakt, potom je riziko, že ide o podvodnú stránku. Keď meno nájdete, dobré je ho overiť vo verejných registroch Slovenskej republiky. Medzi ne patrí obchodný register alebo živnostenský register.  

“Prevádzkovateľ musí mať v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry. Každá cestovná kancelária je povinná, okrem iného, informovať spotrebiteľa o zabezpečení ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie. V prípade, ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak sprostredkujúca cestovná kancelária alebo cestovná agentúra je povinná uviesť, pre ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva,” píše SOI.  

Podvodníci operujú aj cez Facebook

Slovenská obchodná inšpekcia zároveň upozorňuje na predávanie zájazdov cez sociálne siete, primárne Facebook. Tu však podvodníci nepredávajú len zájazdy. Rizikom je, ak vopred nepoznáte identitu predávajúceho a ak od vás žiada peniaze vopred bez poskytnutia predzlmuvných informácií. Aj legitímne cestovky sa propagujú cez sociálne siete, no vždy uvedú odkaz na internetový portál alebo kamenné predajne, kde uzatvoríte zmluvu.  

SOI varuje zatiaľ pred týmito podvodnými cestovnými agentúrami: 

  • Oddychuj.sk 
  • Hotelbeds.sk 
  • Travelsk.sk 
  • Travelgo.sk 
  • Kamideme.sk 
  • Dovolenka25.sk 

Podvodných stránok ponúkajúcich dovolenky môže byť na internete viac, preto si dávajte pozor na všetky varovné signály. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre