BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Slováci veselo súťažia o neexistujúce autá a ďalšie ceny. Ak sa zapojíte do súťaže, prídete o peniaze!

Slováci znova veselo súťažia o neexistujúce vecné ceny na Facebooku. Nevadí im ani to, že podvodná stránka generuje jednu súťaž za druhou. Za jeden deň ich vytvorila hneď 4!

V kybernetickom priestore sa môžeme na dennej báze stretnúť s najrôznejšími podvodmi. Len niekoľko hodín dozadu sme napríklad upozorňovali na malvér s menom GuLoader, ktorý lomcuje našou krajinou. No nejde o jedinú hrozbu, ktorej musíme čeliť.

Môžeme sa stretnúť aj s podvodnými hovormi alebo SMS správami. No rovnako časté sú aj podvodné súťaže. Približne dva mesiace dozadu sme upozorňovali na viacero falošných súťaží, s ktorými sa roztrhlo vrece. Častokrát v nich stačilo napísať komentár „HOTOVO“ a zdieľať príspevok. Následne ste mali čakať, či budete vyžrebovaní. Vo väčšine prípadov sa hralo pritom o hodnotné ceny a samozrejme, „šťastie“ si na vás sadlo prakticky vždy.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že tomuto typu útoku neodzvonilo. Najnovšie útočníci vystupujú pod menom známej automobilky Kia, v ktorej mene organizujú súťaže. No v skutočnosti ide iba o ďalší podvod.

Pozor, tieto súťaže sú podvodom, nezapájajte sa do nich!

Najnovšie neoverená stránka „Kia Slovakia“ vytvorila hneď niekoľko súťaži o automobily spoločnosti Kia. V priebehu včerajšieho dňa podvodná stránka vytvorila hneď 4 súťaže o autá a približne hodinu dozadu, vytvorila ďalšiu súťaž. Medzičasom sa do súťaží zapojilo približne 2-tisíc súťažiacich a pribúdajú ďalší, ktorí zdieľajú príspevok a komentujú ho s vidinou ľahkej výhry. Všetko, čo stačí spraviť, aby ste „vyhrali“, je komentovať príspevok a zdieľať ho.

Podvodná stránka okrem iného vyzýva používateľov, aby príspevok zdieľali aj do skupín.

„Zdvojnásobte svoje šance ❤ na výhru a zdieľajte našu súťaž do verejných skupín alebo pozvyte vašich priateľov na našu stránku a získate 1000 eurový kupón na tankovanie po Slovensku 🔥 a vaše šance budú dvojnásobné. Splnili ste úlohu? Like na komentár a hneď vám píšeme správu ❤“, píše podvodná stránka vo viacerých súťažných príspevkoch.

Najhoršie na tom celom je, že ľudia tieto príspevky aktívne zdieľajú ďalej medzi ďalšie stránky a ďalších používateľov.

Pozor na to, s komu zverujete citlivé informácie!

Modus operandi týchto podvodov spočíva v tom, že útočník vás následne kontaktuje s tým, že ste sa stali výhercom, no potrebuje od vás osobné údaje, aby vám mohla byť doručená výhra. Medzi týmito informáciami sú aj podrobnosti z vašej bankovej karty. Samozrejme, ako tieto údaje poskytnete útočníkovi, tak vám vybieli účet a vám už zostanú len oči pre plač.

Odporúčame vám preto, vyhýbať sa tomuto typu súťaží. Ak máte pochybnosti o autenticite súťaže, tak kontaktujte prostredníctvom oficiálnej webovej stránky alebo telefónneho čísla usporiadateľa a opýtajte sa na súťaž, či ju reálne organizuje. Rovnako sledujte aj to, či ide o overené profily, ktoré ponúkajú výhry. Zároveň si všímajte aj príspevky publikované na stránke. Podvodníci totiž často vytvoria stránku, na ktorej zdieľajú jednu súťaž za druhou, čo je znakom toho, že niečo nie je v poriadku.

Bude ale radšej vždy podozrievaví, aby ste sa vyhli podvodu a overujte si informácie na internete.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close