AKTUÁLNE: Ruskí hackeri zaútočili na Slovensko. Tieto weby padli za obeť ako prvé. Poslali nám aj varovanie!

Hackeri z Anonymous RU zhodili niekoľko slovenských webových stránok. Rovnako nám poslali výhražné varovanie, aby sme nepodporovali Ukrajincov.

ruski hackeri
Zdroj: izhar-ahamed a Abbie Fyre z pixabay.com, Vosveteit.sk (úprava)

Ešte koncom februára NBÚ hlásilo, že nám v najbližších dňoch hrozia kybernetické útoky zo strany Ruska.

„NBÚ vyhlasuje varovanie pred zvýšeným rizikom kybernetických bezpečnostných incidentov prorusky orientovaných komunitných hackerských skupín na slovenské ciele.“, písal úrad mesiac dozadu.

Nakoniec sme sa ale vyhli masívnym kybernetickým útokom, akým sme čelili ešte v januári tohto roka. V tom čase hackeri útočili na viacero štátnych webov vrátane stránok súkromných spoločností ako boli napríklad banky či spravodajské weby. Nefunkčné boli napríklad stránky NR SR, MV SR, MO SR, Prima banky, Privat banky a ďalšie. No zdá sa, že nakoniec sme predsa len padli proruským hackerským skupinám do hľadáčika znova.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruskí hackeri útočia na Slovensko

Pred malými chvíľami ruská hackerká skupina Anonymous RU na sociálnej sieti Telegram oznámila, že začala útočiť na prvé slovenské ciele. Rovnako nám poslali strohé varovanie.

V príspevku nižšie hackeri píšu:

„Vydávame varovanie Slovenskej republike za podporu banderovských úradov na Ukrajine a presun MIG-29!“, hovoria ruskí Anonymous.

Spolu s varovaním vyššie zdieľali aj prvé internetové stránky, ktoré znefunkčnili. Ako môžete vidieť nižšie, tak ide o web NR SR, NBS a Ministerstva obrany, Exim banky či JT banky. Všetky stránky sú v čase písania článku nedostupné.

Útok prišiel krátko na to, ako sme poslali Ukrajincom stíhačky

Tento útok prišiel krátko potom, ako Slovensko poslalo na Ukrajinu prvé stíhačky a ďalšie vojenské vybavenie, ktoré má pomôcť Ukrajincom v bojoch proti okupantom. Z príspevku hackerov je zrejme, že kybernetický útok súvisí s pomocou Kyjevu.

Podľa všetkého ide o útok typu DDOS. Pre tento typ útoku je typické, že útočník pošle tak veľký počet požiadaviek na server, až ľudovo povedané, spadne. Následkom toho je, že webové stránky a internetové služby nefungujú.

Aktuálne nevieme povedať, na aké ďalšie stránky budú proruské hackerské skupiny útočiť a ani to, ako dlho budú útoky prebiehať. Situáciu budeme aj naďalej monitorovať a článok budeme priebežne aktualizovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre