AKTUÁLNE: Rover Perseverance úspešne odobral 2. vzorku hornín z Marsu. Vedci sú nadšení z obsahu vzorky!

Rover americkej NASA úspešne odobral druhú vzorku hornín z planéty Mars. Nové vzorky obsahujú soľné minerály.

Rover Perseverance miesto odberu vzoriek hornin na marse
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Rover Perseverance v posledných týždňoch plní plátky mnohých médií. Dôvodom je nedávny úspech v podobe prvého úspešného odberu vzoriek hornín z povrchu planéty Mars, ktorý sa odohral začiatkom mesiaca. Konkrétne 2. septembra. Samotný úspech NASA potvrdila len pár dní dozadu. Aktuálne americká vesmírna agentúra hlási ďalší úspech.

Podarilo sa úspešne odobrať druhú vzorku hornín

Najnovší, druhý úspešný odber hornín vzoriek z Marsu, obsahuje soľné minerály. Pre vedcov je tento odber preto o to významnejší. Dôvodom je, že vzorky môžu dopomôcť odhaliť informácie o starodávnom podnebí Marsu. Vedci si dokonca myslia, že odobraté vzorky by mohli obsahovať dôkazy o existencii života na planéte. Tieto soli sa mohli vytvoriť, keď podzemná voda pretekala a zmenila pôvodné minerály v hornine, alebo skôr, keď sa kvapalná voda odparila a zanechala soli. Soľné minerály v skalných jadrách mohli tiež zachytiť malé bublinky starodávnej marťanskej vody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rover aktuálne skúma kráter Jezero, miesto kde vedci predpokladajú, že tu bola prítomná voda vo veľkom množstve. Odhadujú, že tomu tak bolo približne 3 miliardy rokov dozadu. Nižšie na fotografii si môžete pozrieť snímku, ktorú zhotovil rover Perseverance 7. septembra a ukazuje dve diery po vrtáku, z ktorých NASA odobrala vzorky. Ide o skalu, ktorá dostala pomenovanie „Rochette“.

„Vyzerá to, že naše prvé skaly odhaľujú potenciálne obývateľné udržateľné prostredie,“ povedal Ken Farley z Caltech, projektový vedec misie, ktorý ďalej dodal: „Je veľmi dôležité, že tam bola dlho voda.“

NASA v rámci publikovanej tlačovej správy ďalej píše, že skala, ktorá poskytla prvé základné vzorky misie, je čadičového zloženia a môže byť produktom lávových prúdov. Podľa americkej vesmírnej agentúry, sopečný pôvod horniny by mohol vedcom pomôcť presne určiť dátum, kedy vznikla. Druhým dychom však treba dodať, že každá vzorka môže slúžiť ako súčasť väčšej chronologickej hádanky. Ak sa vedcom však podarí rozlúsknuť túto hádanku a dať získané informácie do správneho chronologického poradia, tak dostaneme časový rozvrh najdôležitejších historických udalostí v histórii krátera.

„Tieto vzorky majú vysokú hodnotu pre budúcu laboratórnu analýzu, ktorá prebehne neskôr na Zemi,“ povedal Mitch Schulte z ústredia NASA, programový vedec misie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre