AKTUÁLNE: Pozor, telefóny Slovákov zaplavujú nové podvodné správy, upozorňuje ESET! Na tieto správy nereagujte!

ESET upozorňuje, že telefóny Slovákov zaplavujú podvoné správy, v ktorých útočník posiela LINK na podvodnú stránku s textom „Si to ty na videu?“. Neklikajte na odkaz, môžete prísť potom o peniaze.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacej obete. V posledných týždňoch sme mohli byť svedkami nielen podvodných hovorov, ale aj SMS správ. Ku koncu roka sa internetoví podvodníci snažili využiť to, že vo zvýšenej miere nakupujeme online, a preto sme mohli v SMS nájsť desiatky správ, ktoré sa tvárili ako od doručovateľských služieb, no v skutočnosti boli od podvodníkov.

No zdá sa, že podvodníci presedlali na nový trend, upozorňuje ESET.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na falošnú správu: „Si to ty na videu?“

Bezpečnostní experti upozorňujú na to, že telefóny Slovákov a Čechov začali zaplavovať podvodné správy, v ktorých sa útočník pýta „Si to ty na videu?“. K tejto správe je priložený aj URL LINK, ktorý smeruje na falošnú stránku.

priklad podvodne SMS spravy_ESET
Zdroj: ESET

Útočník sa obsahom správy snaží vyvolať pocit, aby ste promptne na správu reagovali a pozreli ste si ju. Častokrát tieto správy chodia do čatovacích aplikácií, hovorí ESET.

„Kliknutie na podvodný odkaz používateľov presmeruje na ďalší webový obsah, v závislosti od operačného systému (Android, iOS, macOS, Windows), na ktorom používajú chatovaciu aplikáciu, alebo krajiny, z ktorej obsah zobrazujú. V prípade mobilného zariadenia ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvodnú a zavádzajúcu propagáciu legitímnej VPN služby. Ak na odkaz kliknete, môže sa vám otvoriť stránka podobná prehrávaču YouTube. Aby ste si však mohli pozrieť video, dostanete výzvu na inštaláciu tejto VPN aplikácie.“

priklad falosnej stranky_ESET
Zdroj: ESET

ESET zároveň dopĺňa, že zaznamenali aj prípady presmerovania na zavádzajúce herné alebo výherné portály s povinnou registráciou. Ak chce používateľ vyhrať, musí uhradiť fixný týždenný poplatok formou pravidelnej SMS správy.

„Na desktopovej verzii chatovacej aplikácie sa najčastejšie používateľom zobrazí obsah pre dospelých, napríklad na video portáloch, platených chatoch a zoznamkách.“, hovoria experti.

priklad falosnej stranky_2_ESET
Zdroj: ESET

Modus operandi je ale stále rovnaký, hovorí ESET. Vo všetkých prípadoch sa útočník snaží vytiahnuť z obete vačku peniaze. Najlepšie čo môžete preto urobiť, keď vám príde takáto správa, je ju ignorovať a odstrániť.

V čom je táto správa nebezpečná a môže vám ju „poslať“ aj priateľ?

Bezpečnostní experti hovoria, že táto správa nie je tak neškodná ako sa tvári. Okrem propagácie rôznych služieb, môže totiž napáchať nemalé škody. Odhliadnuc od poplatkov, ktoré útočníci žiadajú zaplatiť, aby ste videli video, tak v minulosti týmto spôsobom kradli napríklad prihlasovacie údaje k účtom do Facebooku a ďalších sociálnych sietí.

Rovnako treba prízvukovať, že tieto falošné správy vám môžu chodiť aj od priateľov. Neznamená to ale, že vás váš kamarát chce okradnúť alebo vám uškodiť, no jeho účet bol pravdepodobne napadnutý hackerom, vysvetľuje ESET.

„Útočník prístup do profilu nezíska hneď po rozkliknutí linku. Ide len o presmerovanie obete na rôzne stránky, ale ďalšie šírenie podľa všetkého neprebieha automaticky. Skôr k nemu dôjde, ak sa obeť nachytá a nainštaluje si nejakú škodlivú aplikáciu do zariadenia a tá následne použije jeho zoznam kontaktov, prípadne pristúpi do Messengeru cez infikované zariadenie,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET.

ESET v závere správy dopĺňa, že ak ste klikli na odkaz, ale neinštalovali ste nič do zariadenia, tak ste v bezpečí. No ak ste nahrali do smartfónu nejakú aplikáciu, tak by ste ju mali zo zariadenia čo najskôr dostať preč.

„Ak ste po kliknutí na odkaz nevykonali žiadne ďalšie kroky, vo všeobecnosti sa nemusíte ničoho obávať. Cieľ útočníka je totiž zmanipulovať obeť, aby si objednala služby, odovzdala heslo, alebo si stiahla aplikáciu. Napriek tomu je ale lepšie danú stránku zatvoriť a zariadenie prescanovať bezpečnostným softvérom,“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre