AKTUÁLNE: Pozor! SOI odhalila ďalší podvodný web, ktorý ťa ošklbe o peniaze a nedostaneš ani tovar, ani službu

Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred viacerými podozrivými webmi, ktoré sa môžu tváriť ako dôveryhodné, no v skutočnosti ide o podvodné weby.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Natrafiť dnes na online podvod nebolo nikdy jednoduchšie. Online hackeri a útočníci dokonca využívajú umelú inteligenciu na to, aby maskovali svoj hlas za hlas osoby, ktorú poznáš. Často sa vydávajú nielen za pracovníkov finančných inštitúcií, ale aj za zástupcov rôznych online služieb.

Niektorí podvodníci ovládajú aj techniky, ako dostať svoje webové stránky vysoko vo výsledkoch vyhľadávania. Táto metóda sa nazýva „SEO poisoning“.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Najnovšie však upozorňujeme na ďalšie klamlivé webové stránky, na ktorých môže nákup tovaru či služieb dopadnúť poriadne zle. Často sa totiž stáva, že k tovaru alebo službe sa ani nedostaneš a predajca s tebou nijako nebude komunikovať.

hacker peniaze_1
Zdroj: Irham Setyaki z Unsplash, úprava Voseteit.sk

Pozor, na zoznam podvodných webov pribudol ďalší

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) najnovšie upozornila na podozrivú cestovnú kanceláriu, kde kúpa dovolenky alebo zájazdu môže skončiť stratou peňazí a tým, že zostaneš doma.

„Na základe upozornenia Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr, na ktorú sa obrátili spotrebitelia, Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom dôkladne zvážiť nákup zájazdov na webovom rozhraní obchodníka suntours.sk. Obsah webovej stránky nápadne pripomína webové stránky z predchádzajúcich prípadov podvodného predaja zájazdov.

Z údajov uvedených na webovom rozhraní suntours.sk vyplýva, že ide o cestovnú agentúru, ktorá sprostredkováva predaj zájazdov pre renomované cestovné kancelárie. Z informácií na webovej stránke nie je jednoznačne zrejmý jej prevádzkovateľ. Jednoznačná informácia o cestovnej kancelárii, ktorá je organizátorom zájazdu, a informácia o tom, kto predaj zájazdu sprostredkoval, nevyplýva ani zo Zmluvy o zájazde (na zmluve sú v úvode uvedené údaje o troch spoločnostiach bez bližšej špecifikácie),“ vysvetľuje SOI.

SOI zdôrazňuje, že je v záujme každého spotrebiteľa, aby sa vyhol nákupu dovolenky či zájazdu na tejto webovej stránke.

„Odporúčame spotrebiteľom, aby na webovej stránke suntours.sk zájazdy nekupovali,“ prízvukuje SOI.

A nejde o jedinú pochybnú stránku

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Rovnako treba povedať, že toto nie je jediný web, kde sa môžeš popáliť. Úrad upozorňuje na viac ako 10 webových stránok, na ktorých kúpa dovolenky nemusí dopadnúť úsmevom na tvári. Ide konkrétne o stránky nižšie:

  • oddychuj.sk
  • hotelbeds.sk
  • travelsk.sk
  • travelgo.sk
  • kamideme.sk
  • dovolenka25.sk
  • letnezajazdy.sk
  • dovolenkaprimori.sk
  • tourpack.sk
  • travelokno.sk
  • a už spomínaný suntours.sk.

„Slovenská obchodná inšpekcia žiada spotrebiteľov o zvýšenú obozretnosť pri kúpe zájazdov na internete vzhľadom na spotrebiteľské podnety, ktoré sa týkajú predaja zájazdov prostredníctvom internetových stránok s doménou .sk. Doména .sk ani použitie slovenského jazyka automaticky neznamená, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu ako organizátora zájazdu alebo o slovenskú cestovnú kanceláriu či agentúru ako sprostredkovateľa predaja zájazdov,“ uvádza SOI.

Na záver ti dávame do pozornosti aj článok, v ktorom sme sa venovali veľkému zoznamu falošných e-shopov a tomu, ako rozpoznať, že si na podozrivom webe.

Mimochodom, skvelým tipom, ako odhaliť, že si sa dostal na podozrivý web, je pomocou služby Who.IS, cez ktorú sa môžeš pozrieť na vlastníka domény. Ak je schovaný alebo ide o niekoho zo zahraničia, tak by si si mal dať pozor.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre