AKTUÁLNE: Pozor na tieto výpredaje, ide o podvod. Ak si kúpite tento tovar, prídete o peniaze!

Muži zákona upozorňujú na nový a rozmáhajúci sa podvod, ktorý zaplavil sociálne siete.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacej obete. Nedávno sme upozorňovali na podvodné súťaže, ktoré zaplavili sociálne siete. Dokonca do jednej z týchto súťaží sme sa aj zapojili s cieľom, aby sme zmapovali, ako tento podvod prebieha.  Čerešničkou na torte je, že ste nemuseli ani splniť podmienky súťaže, aby ste „vyhrali“.

No nejde o jediný typ podvodu, na ktorý môžete naraziť. Mnoho útočníkov s cieľom, aby sa obohatili, vytvárajú aj falošné obchody, ktoré na prvý pohľad vyzerajú vierohodne. Častokrát pritom kopírujú známe obchody, aby vzbudili dôveru u záujemcov o tovar. Dokonca aj adresu obchodu maskujú, aby vyzerala ako adresa regulárneho obchodu. Väčšinou je v nej drobný preklep. Na viacero z nich upozornila v minulosti aj Slovenská obchodná inšpekcia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na nový podvod. Útočníci lákajú na bláznivo nízke ceny

Polícia SR najnovšie upozorňuje, že sociálne siete zaplavil nový podvod. Viacero stránok na internete reklamuje hodnotný tovar, ktorý predávajú za zlomok jeho pôvodnej ceny.

„Narazili ste na stránku, ktorá sa tvári, že vypredáva drahý tovar za 1,95€? Pravdepodobne pôjde o podvod! Väčšina týchto stránok vznikla pred pár dňami alebo je ukradnutá.“, prízvukujú muži zákona na sociálnej sieti.

Podvodníci sa ako v prípade iných podvodov schovávajú za mená známych predajcov ako sú Pandora, Alza, Datard a ďalší. Aby vzbudili dôveru u potenciálnych zákazníkov, tak prichádzajú s rôznymi príbehmi. Napríklad hovoria, že od 1. septembra bude na Slovensku zakázané používanie elektrických kolobežiek, a preto ich predávajú za tak nízke ceny.

A hoci niektoré príbehy znejú absurdne, tak mnoho ľudí zariskujú a tovar si kúpia. Predsa len necelé 2€, prípadne iná malá suma, aj keby išlo o podvod, „nezabolí“. No v skutočnosti, ako obeť vyplní údaje na webovej stránke podvodníka, tak útočníkovi odovzdá citlivé údaje z bankovej karty. Podvodníkovi následne nestojí nič v ceste, aby obeti vybielil bankový účet.

„Domnievate sa, že nemáte o čo prísť. Veď pošlete len necelé 2 eurá a príde vám drahá vec. V skutočnosti vás však stránky presmerujú na ich falošné platobné brány, kde od vás vyžadujú citlivé údaje z banky a môžu vám tak vybieliť účet. Pozor na to!“, prízvukuje polícia.

Ako nakupovať na internete bezpečne, aby ste sa nestali obeťou podvodu?

Vo všeobecnosti sa odporúča na internete nakupovať prostredníctvom jednorazových platobných kariet. Tie si môžete vygenerovať v mobilnej aplikácii vašej banky. Tieto karty fungujú tak, že platia len krátky čas a zároveň ich možno použiť iba jedenkrát. Ak aj predsa len získa útočník informácie z bankovej karty, tak mu budú prakticky na nič. Údaje z karty nebudú už neskôr totiž platné.

Rovnako sa odporúča, aby ste mali na bankovej karte obmedzený maximálny limit, ktorý možno uhradiť cez kartu. Nemali by ste zabúdať ani na to, že ak máte väčší obnos peňazí na účte, tak ten by ste mali držať na sporiacom účet a nie na vašom hlavnom, z ktorého sa strhávajú platby.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre