AKTUÁLNE: Polícia vysvetľuje, ako rozpoznáte podvodnú SMS správu! Toto je modus operandi podvodníkov!

Ako môžete rozpoznať, že SMS správa, ktorá vám prišla, je podvodom? Polícia poukazuje na základné znaky, ktoré majú tieto správy spoločné!

podvodne telefonaty aktualna tema
Zdroj: unsplash.com (Jamie Street), Vosveteit.sk (úprava)

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať na úkor obetí prospech. Za týmto účelom využívajú rôzne sofistikované metódy. Spomenúť si môžeme napríklad na podvod „falošný bankár“, kedy útočník pomocou série dobre premyslených telefonátov, dokázal vytiahnuť od obete peniaze. No zdá sa, že útoky neustále pribúdajú a sú najrôznejšieho druhu.

Častokrát sa môžeme stretnúť aj s podvodnými SMS správami. Tie sú medzi hackermi pomerne populárne. Dôvodom je, že prijatú SMS správu si pozrie prakticky každý a to v momente, keď mu príde. Ako ale môžeme rozpoznať, že so správou, ktorá nám prišla, nie je niečo v poriadku?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„TAKTO ZISTÍTE 3 POHĽADMI ZA 3 SEKUNDY, ŽE IDE O PODVOD“

Mnohokrát na správu, ktorá nám príde, máme potrebu reagovať okamžite. Túto potrebu máme o to viac, ak nám hrozí, že prídeme o peniaze. Základom je nereagovať zhurta. Na čo si dať ale ďalej pozor? Polícia SR prostredníctvom svojej oficiálnej Facebook stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR ukazuje, čo má tento typ správ spoločné.

Prvá vec, na ktorú by sme sa mali podľa polície pozrieť je, kto je odosielateľom SMS. „Je zo zahraničné číslo? Je to oficiálne číslo organizácie?“, pokladá rečnícke otázky Polícia.

„Je to oficiálne číslo danej organizácie? Nie je zo zahraničia? Viem si ho overiť na stránke tej inštitúcie? Ak si naň kliknem, čo sa skrýva za tým názvom? Keď si ho vygooglim, nezistím, že už sa snažil niekoho podviesť?“

Potom, ako si pozrieme číslo, tak by sme sa mali pozrieť na URL adresu, na ktorú nás SMS správa odkazuje.

„Keď si vyhľadám tú inštitúciu na internete, má takú istú stránku, ako vidím v odkaze? Nie je podozrivé, že slovenská inštitúcia má www adresu a nekončí sa .sk? Nie je podozrivé, že odo mňa pýtajú peniaze neformálne – cez SMS správu? Všetko to je podozrivé, žiadna z inštitúcií ako je pošta, banka či iný úrad od vás NIKDY nebude žiadať, aby ste klikli na akýkoľvek link cez SMS správu alebo e-mail.“

Podvodna SMS colny poplatok_slovenska posta
Zdroj: Slovenská pošta, príklad podvodnej SMS

V súvislosti s týmto bodom nám dovoľte, dať vám pozornosti, že v posledných týždňoch sa rozmohol podvod, kedy útočníci pomocou vyhľadávačov inzerujú falošné stránky služieb. Preto sa uistite, že ako zadáte stránku do vyhľadávača, tak nekliknete na reklamu, ale na oficiálnu stránku organizácie!

Polícia zároveň hovorí, že nemali by sme prehliadať ani text SMS správy. „Je text napísaný gramaticky správne? Nie je to príliš neformálny jazyk na poštu?“, pýta sa polícia.

„Neobsahuje SMS gramatické chyby? Nie je to príliš neformálny jazyk na poštu? Používa banka výrazy ako klepnite či všetko prejde na Andreja? Objednali ste si vôbec nejaký balík, že by ste mali platiť colné?“, pokladá rečnícke otázky polícia.

Polícia v závere dodáva, že všetky tieto správy majú spoločného menovateľa, ktorým je link, na ktorom žiadajú od vás útočníci vyplnenie platobných údajov. Následne, ako im poskytnete tieto informácie, tak vám vybielia účet. Nezabúdajte na to, že názov stránky sa dá ľahko upraviť tak, aby vyzeral, že vás presmeruje na oficiálnu stránku organizácie. URL si môžete skontrolovať následne v adresnom riadku, alebo ak dlhšie podržíte internetový odkaz, tak vám operačný systém ukáže reálnu adresu webu.

podvodny e-mail Tipos
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodného e-mailu, príklad podvodnej správy, ktorá odkazuje falošnú stránku

Stretli ste sa už s týmto typom SMS správ? Ako ste reagovali? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre