AKTUÁLNE: Nová vlna podvodných SMS správ zaplavuje mobily Slovákov. Toto sú príbehy, s ktorými útočníci oslovujú obete
Mobily Slovákov zaplavuje nová vlna falošných SMS správ. Pozri sa, s akými príbehmi útočníci najčastejšie oslovujú potenciálne obete, aby si sa vyhol tomu, že sa nachytáš.
Natrafiť na online podvod na internete nie je v súčasnosti žiaden problém. Napríklad, v priebehu včerajšieho dňa sme upozornili na podvodné kampane na sociálnych sieťach, na ktorých tváre politikov radia, ako investovať peniaze a rýchlo zbohatnúť. Samozrejme, ide o podvod. Slová, ktoré politici mali povedať v mediálnych výstupoch, nikdy nepovedali. Útočníci na to, aby im ich vložili do úst, použili umelú inteligenciu. Tieto kampane, aby pôsobili dôveryhodne, boli podporené aj článkami zo stránok, ktoré na prvý pohľad vyzerali ako webové stránky známych spravodajských kanálov.
V posledných týždňoch sa rozmohli v online priestore ale aj podvodné SMS správy, na ktoré by sme chceli upozorniť. Tých správ pritom chodí do našich mobilov viacero. Niektoré falošné SMS správy sú viac aktuálne a iné zas menej. Rovnako je to aj v prípade ich dôveryhodnosti. Poďme sa nižšie pozrieť, na čo by si si mal dať pozor.
Mobily Slovákov zaplavujú podvodné SMS správy
Falošné SMS z Finančnej správy
Útočníci vo veľkom v posledných dňoch rozosielajú podvodné SMS správy, v ktorých sa vydávajú za Finančnú správu. Dôvodom je, že nedávno uplynul termín na podanie dodatočného daňového priznania. V týchto SMS správach útočníci potenciálne obete oslovujú s tým, že im daňový úrad vypočítal, že majú nárok na vrátenie časti zaplatenej dane alebo iný benefit. Spolu s touto správou posielajú aj odkaz na webstránku, cez ktorú si môžeš nárokovať vrátenie peňazí. Samozrejme, ide o falošný web, ktorého cieľom je získať tvoje bankové alebo iné údaje.
Syn v tiesni
Ďalší podvod, ktorý udrel v našom regióne, je „Syn v tiesni“. Tento podvod ťa môže poriadne vyplašiť a to hlavne, ak máš deti. Prebieha tak, že ti napíše neznáma osoba vydávajúc sa za tvojho syna či dcéru, že stratil telefón, aby si si uložil jeho nové číslo. Ako tak spravíš a napíše údajnému synovi správu, tak podvodník začne s tebou pracovať. Tu útok prebieha dvomi spôsobmi. Jeden je, že si s tebou píše a keď nadobudne dojem, že si získal tvoju dôveru, tak to na teba vytiahne a požiada ťa o pomoc, zväčša o peniaze. Nám sa ale stalo, že ako sme začali so synom komunikovať, tak nám neskôr telefonoval údajný pracovník polície, že syna zavreli, lebo spôsobil nehodu, a je potrebné zaplatiť kauciu.
„Klasika“ v podobe falošnej kuriérskej služby
Pravdepodobne ti už v minulosti prišla správa od kuriérskej služby, že ti čoskoro bude doručený balík. Možno ti už došlo aj správa, že potrebuješ aktualizovať adresu doručenia. V minulosti, keď ti prišla podvodná správa, že treba upraviť adresu doručenia, tak si ľahko zistil, že ide o podvod, lebo v SMS bolo plno chýb. Dnes vďaka umelej inteligencii vyzerajú tie SMS správy oveľa viac dôveryhodne. Na jednu takúto SMS nás upozornila aj Radka T., ktorá s nami zdieľala SMS. Ako ďalej doplnila, tak po prekliku na URL adresu, útočník od nej žiadal údaje z bankovej karty.
Neprehliadni
Pracovné ponuky
Nemenej často sa ti môže stať, že ťa osloví falošný náborový pracovník. Aj my sme si vyskúšali tento podvod na vlastnej koži. Práca spočívala v písaní recenzií k produktom. Útočník mal dokonca vytvorenú platformu, cez ktorú nás zaškoľoval. Na konci dňa, keď nadobudol dojem, že už mu veríme a slepo plníme jeho úlohy, tak náš požiadal, aby sme si dobili kredit a následne si budeme môcť vedieť vyplatiť zarobené peniaze.
V súvislosti s falošnými pracovnými ponukami, nám dovoľ, dať ti do pozornosti, že sa objavila nová práca, ktorá spočíva v preposielaní peňazí z jedného účtu na druhý, pričom tebe zostane provízia z každej transakcie. Útočníci v tomto prípade ťa chcú len zneužiť, aby cez teba preprali peniaze, ktoré získali pri nejakom inom podvode.
Falošná objednávka alebo chcú od teba peniaze za nejakú službu
Taktiež môžeš často natrafiť na podvod, kedy ti niekto napíše, že eviduje voči tebe pohľadávku. Napríklad, že si neposlal poplatok za poistenie, prípadne ti napíše, že si nezaplatil za objednaný tovar. V SMS je priložený aj účet, kam máš poslať peniaze. Daj si na to pozor, lebo zväčša ide o podvod a peniaze pošleš podvodníkovi. Ako takáto SMS môže vyzerať, sa môžeš pozrieť nižšie.
Maj na pamäti, že SMS správy vyššie, nie sú všetky, ktoré ti môžu prísť. Sú ale aktuálne najviac frekventované na našom internete. Dovoľ nám zároveň, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžeš rozpoznať falošné SMS správy.
Komentáre