AKTUÁLNE: Na vzostupe sú vydieračské e-maily, hlásia experti. Na tieto správy si dajte pozor, ide o podvod!
V posledných mesiacoch sa roztrhlo vrece s pokusmi o vydieranie. Bezpečnostní experti radia, ako sa chrániť.
Bezpečnostní experti z McAfee si posledný mesiac všímajú drastický nárast prípadov vydierania prostredníctvom emailov. Tieto správy majú zastrašiť obete a prinútiť ich zaplatiť zločincovi určitú sumu peňazí.
Tento typ útoku prebieha priamočiaro. Útočník vo svojich snahách cieli buď na jednotlivcov alebo organizácie. Pošle mailovú správu, v ktorej stojí že má kompromitujúce informácie o obeti a ak nezaplatí, tieto informácie pošle buď blízkym alebo ich zverejní. Od obete vyžaduje zaplatenie určitej sumy peňazí, typicky prostredníctvom kryptomien ako bitcoin alebo iné. Pre útočníka je takáto forma transakcie výhodná, pretože kryptomeny možno previesť rýchlo a anonymne.
Kompromitujúci materiál
Podvodníci sa v týchto prípadoch pokúšajú obeť vydierať aj v prípade, že nemajú v rukách žiadne citlivé veci, ktorých zverejnenie by mohlo obeť poškodiť. V podvodných mailoch sa väčšinou predstavujú ako spyware experti a tvrdia, že sa k citlivým údajom dostali pomocou rôznych slabín. V maili používajú rôzne technické a hackerské frázy, pomocou ktorých môžu ľahko vzbudiť obavy u obetí, ktoré nemajú potrebné technické znalosti.
Extortion fraud is still on the rise https://t.co/wuM4nEcslb #cybersecurity
— Naveed Hamid (@NaveedHamid) April 19, 2023
Vzbudzovanie strachu sa v tomto prípade zdá byť hlavnou zbraňou podvodníkov. U obetí sa snažia vyvolať pocit naliehavosti, čo je bežnou taktikou rôznych podvodníkov v online sfére. Falošným pocitom naliehavosti zvyšujú šance, že im obeť zaplatí požadovanú čiastku pohybujúcu sa v tisícoch dolárov.
Neprehliadnite
Podvodník v maili tvrdí, že získal prístup k vášmu zariadeniu a vidí všetko, čo robíte alebo sťahujete. Následne sa vás snaží pomocou rôznych technických termínov presvedčiť o tom, že do vášho počítača nahral vírus, ktorý sa častokrát aktualizuje a tým dokáže oklamať váš antivírový program. Zároveň týmto vírusom infikoval nielen váš počítač, ale aj všetky ostatné zariadenia, ktoré sú pripojené do rovnakej siete. Útočník následne pokračuje a tvrdí, že vás nahrával počas pozerania obsahu pre dospelých a to čo sa udialo na obrazovke synchronizoval s tým, čo počas sledovania videla webkamera. Vyhráža sa, že ak nezaplatíte, jedným kliknutím toto video rozpošle všetkým vašim kontaktom a zazdieľa ho na sociálnych sieťach.
Ako sa chrániť?
Ak vám príde podobný mail určite sa ako prvé opýtate, či má podvodník reálne k niečomu prístup. Podvod s pozeraním pornografie je síce rozšírený a len ťažko naň naletíte, no podvodníci môžu zvoliť aj inú taktiku a scenár. V tomto prípade môže byť hľadanie pravdy ťažšie.
Experti z McAfee ale odporúčajú, aby ste si skúsili vyhľadať kľúčové slová z mailu a zistíte, že rovnakú správu zaslal mnohým ďalším ľuďom. Tieto podvody sa nezakladajú na reálnych vyhrážkach a ak si takúto správu nájdete v schránke, najdôležitejším krokom je zachovať si chladnú hlavu. Na mail nereagujte a odosielateľa si zablokujte.
Ak sa nechcete v budúcnosti stať obeťou podobných pokusov o podvod, prevencia je základ. Majte aktívny antivírový program a pravidelne kontrolujte vaše zariadenia. Zároveň nenavštevujte pochybné webové portály s ilegálnym obsahom, teda vo väčšine prípadov s cracknutým softvérom. Pomocou týchto webov sa podvody šíria najčastejšie.
Komentáre