AKTUÁLNE: Ku kybernetickému útoku na Európsky parlament sa prihlásili proruskí hackeri

Hackeri zaútočili na stránky Európskeho parlamentu. K útokom sa prihlásila skupina hackerov, ktorá podporuje Kremeľ.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Vojna u nášho východného suseda sa nenesie len na bojisku, ale aj v kybernetickom priestore. Rovnako treba povedať, že už dávno presiahla hranice Ukrajiny, ktorú okupujú Rusi.

Odhliadnuc od sankcií, ktoré uvalil demokratický svet na Rusko, tak prokremeľskí hackeri útočia aj na krajiny, ktoré vyjadrili podporu Kyjevu. Útokom sa v minulosti nevyhlo dokonca ani Slovensko.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostal kybernetický útok na stránky Európskeho parlamentu, informovala o tom predsedníčka parlamentu Roberta Metsolaová.

Európsky parlament uznal Rusko za štát, ktorý sponzoruje terorizmus

Europoslanci v priebehu včerajšieho dňa označili Rusko za štát, ktorý podporuje terorizmus. Dôvodom, prečo tak spravili je, že Rusi na Ukrajine útočia i na civilné ciele. Poslanci rovnako do zoznamu zaradili aj viacero organizácií, ktoré bojujú po boku okupantov. Ide napríklad o Vagnerovu skupinu žoldnierov.

Krátko potom, ako bola prijatá rezolúcia, ktorá označila Rusko za štát, ktorý podporuje terorizmus, tak došlo k masívnemu kybernetickému útoku na stránky Európskeho parlamentu.

„@Europarl_EN je pod sofistikovaným kybernetickým útokom. K zodpovednosti sa prihlásila prokremeľská skupina.

Naši IT experti sa proti tomu bránia a chránia naše systémy. Toto sa stalo potom, čo sme vyhlásili Rusko za štát, ktorý sponzoruje terorizmus.

Moja odpoveď je: #SlavaUkraini (Sláva Ukrajine).“, uviedla Metsolaová na sociálnej sieti.

Hovorca Európskeho parlamentu Jaume Duch na sociálnej sieti uviedol, že ide o jeden z najmasívnejších DDoS útokov, akému v posledných rokoch čelil Európsky parlament. Ako ale ďalej doplnil, tak niekoľko hodín potom, ako hackeri začali útok, tak sa im podarilo hrozbu odvrátiť. V súčasnosti sú stránky Európskeho parlamentu funkčné.

„Dostupnosť webovej stránky @Europarl_EN je v súčasnosti ovplyvnená zvonku z dôvodu vysokej úrovne externej sieťovej prevádzky. Táto prevádzka súvisí s DDoS (Distributed Denial of Service) útokom.

Tímy EP pracujú na čo najrýchlejšom vyriešení tohto problému.“, uviedol Jaume Duch v jednom z príspevkov, v ktorom informoval o aktuálnej situácii.

Kto stojí za kybernetickým útokom?

Ku kybernetickému útoku sa medzičasom prihlásili hackeri zo skupiny Killnet.

Killnet utok na stranku europskeho parlamentu
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen Telegram Killnet)

V minulosti sa hackeri zo skupiny Killnet dostali do pozornosti napríklad v súvislosti s útokom na IT infraštruktúru Litvy, Estónska alebo Poľska. Zároveň treba uviesť, že v súčasnosti ide o jednu z najaktívnejších hackerských skupín, ktorá podporuje Kremeľ. Killnet sa sústreďujú najmä na verejné inštitúcie a organizácie zo súkromného sektora, pričom najčastejšie realizujú útoky typu DDoS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre