BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Ďalšia žena sa stala obeťou telefonického podvodu. Polícia ukázala, ako to celé prebehlo. Na toto si dajte pozor!

Podvodníci sú stále prefíkanejší. Z SMS správ pomaly presedlávajú na falošné telefonáty. Polícia ukazuje, ako okradli staršiu ženu o 6-tisíc €.

V posledných dňoch sa rozsypalo vrece s podvodnými SMS správami, no to nie je jediná hrozba, ktorej musíme čeliť. Nedávno sme napríklad upozornili na online podvod, pri ktorom muž prišiel o 40-tisíc €. Muž si chcel kúpiť auto zo zahraničia. Podvodník, ktorý vystupoval ako autobazár mu dodal doklady, pomocou ktorých si obeť mohla overiť, že auto skutočne existuje. To aj oklamaný muž spravil u výrobcu auta a všetko sedelo vrátane deklarovanej výbavy vozidla. Ako uhradil poplatky a prišiel si prevziať auto, tak ho čakalo nemilé prekvapenie. Autobazár neexistoval.

No čoraz častejšie sa môžeme stretnúť aj s podvodnými telefonátmi, pri ktorých sa útočník nebojí aktívne interagovať s človek na druhej strane linky. Nedávno sme upozornili na podvod, pri ktorom žena prišla o viac ako 15-tisíc €. Polícia najnovšie informuje, že ďalšia staršia žena sa stala obeťou obdobného podvodu. Tentokrát ale bližšie priblížila, ako celý podvod prebehol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Staršia žena naletela na telefonický podvod. Polícia ukázala, ako ju oklamali

Polícia konkrétne upozorňuje na tri pokusy o telefonický podvod, pričom jeden z nich dopadol pre útočníka úspešne.

„V priebehu včerajšieho dňa zaznamenala polícia v Bardejove tri prípady, kedy sa páchatelia snažili okradnúť seniorov. Bohužiaľ, v jednom prípade sa im to podarilo.“, konštatuje polícia.

Celý telefonický podvod prebehol tak, že staršej žene volala falošná pracovníčka elektrárni s tým, že jej nesie zásielku. Tá sa následne vypytovala, kde presne býva a s kým je doma. Krátko na to žene volal falošný policajt, ktorý ju informoval, že práve sledujú jednu ženu, ktorá okráda seniorov, a že smeruje k nej domov. Následne útočník požiadal obeť, aby všetky cennosti dala do tašky a tú vyhodila do koša pred domom. Potom chceli zlodejku chytiť priamo pri čine, uviedol podvodník na druhej strane telefónu. Seniorka bohužiaľ postupovala tak, ako jej falošný policajt.

„…Krátko pred 15-tou hodinou aj ďalšia seniorka, 80-ročná, prijala hovor od neznámej ženy, ktorá sa  predstavila ako pracovníčka elektrární s tým, že jej nesie zásielku. Neskôr jej volal neznámy muž, údajne od polície a ten pani povedal,  že  práve sledujú jednu ženu, ktorá okráda seniorov  a že táto žena smeruje k seniorke domov. Polícia chce zlodejku chytiť, preto má pani vziať z domu všetky peniaze a iné cennosti, dať ich do tašky a tú hodiť do koša vonku pre domom. Dôchodkyňa tak aj urobila. Prišla o 6.200,- EUR a šperky zo žltého kovu.“, vysvetľuje polícia na sociálnej sieti.

Majte vždy na pamäti, že väčšina podvodných hovorov má viacero podobností. Najčastejšie sa snažia vyvolať vo vás obavu, napríklad tak, že vás uvedú v omyl, že vám odchádzajú peniaze z účtu. Následne naliehajú na vás, aby ste okamžite konali. Častokrát človek v strese urobí aj to, čo by inak nespravil a s podvodníkom spolupracuje. Rovnako treba prízvukovať, že nejde len o starších ľudí, ktorí sa nechajú nachytať. V nedávnej minulosti sa stala obeťou aj 23-točná mladá žena, ktorá poslal falošnému policajtovi 1,5-tisíc €.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close