AKTUÁLNE: Ďalší zákerný podvod lomcuje internetom. Podvodníci sa snažia okradnúť veriacich, od ktorých pýtajú peniaze

Polícia Slovenskej Republiky informuje o podvodných správach, ktoré sa ukrývajú za oficiálnu zbierku. Nenaleťte podvodníkom!

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

S podvodníkmi sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece. Hoci už poznáme podvody ako „falošný bankár“, „falošný policajt“ a podobné pokusy o získanie našich peňazí, niekedy podvodníci využijú situáciu a snažia sa čo najviac vyťažiť z ľudskej dobroty.

Ako ste už isto mohli počuť, na kostole v Klokočove nedávno odfúklo strechu. Cez sociálnu sieť Facebook vyhlásil kostol aj oficiálnu zbierku na opravu. Netrvalo však dlho a Messengerom sa začali šíriť správy, ktoré žiadajú, aby ste aj vy na opravu kostola prispeli. Od oslovených pýtajú minimálne desať eur a dokopy im treba 80-tisíc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že ide o podvod. Facebooková stránka Hoaxy a podvody, ktorá spravovaná Políciou Slovenskej Republiky, informuje, že číslo účtu v správe sa nezhoduje s oficiálnym účtom, ktorý zverejnil kostol v Klokočove. Na podvod upozornila Košická eparchia.

Podvodníci sa v tomto prípade zameriavajú na náhodných veriacich. Farár z Klokočova, Peter Čintala, cez sociálnu sieť informoval, že na oficiálnu zbierku bolo zverejnené len jedno číslo účtu, ktoré možno nájsť aj na oficiálnom letáku. Akékoľvek iné číslo účtu so zbierkou nemá nič spoločné a v prípade, že ste naň poslali peniaze, tak ste sa aj vy stali obeťou tohto zákerného podvodu.

„Chcem upozorniť, že z našej strany bolo zverejnené iba jedno číslo účtu na podporu rekonštrukcie chrámu to ktoré je aj v letáku pod príspevkom. Ďakujem za pochopenie,“ píše farár z Klokočova, Peter Čintala.

Neznámi páchatelia v tomto prípade apelujú na dobrosrdečnosť veriacich a opisujú havarijný stav strechy na kostole. Obete prosia o finančnú podporu a žiadajú od nich, aby prispeli aspoň „symbolickými desiatimi eurami“.

„Som presvedčený, že Pán nám pošle dostatok dobrodincov spomedzi vás, ktorí nám pomôžu utiahnuť toto nákladne dielo,“ píše sa v podvodnej správe, šíriacej sa aplikáciou Messenger.

Správne číslo účtu nájdete v príspevku, ktorý zdieľala Gréckokatolícka farnosť Klokočov. Ide o jednoduchý leták, na ktorom nájdete aj oficiálny QR kód. V príspevku farár upozorňuje, že každé iné číslo účtu je pokus o podvod.

Podvodníci skúšajú aj ďalšie triky

Pokusy o podvod sa nešíria len Messengerom, ale aj cez SMS správy. V tomto prípade sa môžu útočníci vydávať za zástupcov finančných inštitúcií, alebo dokonca policajtov. V správe od vás žiadajú rôzne osobné údaje buď priamo, alebo vám pošlú odkaz na falošnú stránku, ktorá vyzerá ako dôveryhodný web. Zbiera však vaše prihlasovacie a niekedy aj platobné údaje.

V rámci nového SMS podvodu vám príde správa o tom, že štátu dlžíte peniaze. Zároveň vám podvodník pošle aj odkaz na falošnú stránku. V nej je malý preklep, no ten si nemusí obeť všimnúť. Polícia v tomto smere radí, že ak si nie ste istí dôveryhodnosťou správy, obráťte sa na oficiálny kontakt príslušnej inštitúcie. Pracovníci vám ochotne pomôžu zistiť, či je správa skutočná, alebo sa len niekto pokúsil na vás obohatiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre