BezpečnosťOperátoriSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Ďalší mobilný operátor hlási, že podvodníci skúšajú okradnúť už aj ich zákazníkov

Podvodníci si nedajú pauzu. Tentokrát cielia na zákazníkov najväčšieho mobilného operátora.

Internetoví podvodníci neustále skúšajú nové podvody, ako okradnúť nič netušiace obete. Len pár dní dozadu sme upozorňovali na to, že podvodníci sa snažia okradnúť zákazníkov Telekomu.

Operátor hlásil, že vo zvýšenej miere eviduje pokusy o phishing. V e-mailových a SMS správach, ktoré zaplavili zákazníkov spoločnosti, podvodník tvrdí, že došlo k dvojitej platbe za služby operátora. V správe útočník vyzýva, aby si zákazník nárokoval vyplatenie preplatku. Ak zákazník prejaví záujem o vrátanie peňazí, tak musí vyplniť kontaktné informácie na priloženej internetovej stránke. Nejde ale o oficiálnu stránku operátora ale o podvodný web. Ako zákazník na stránke vyplní údaje a postupuje podľa pokynov, tak ich prakticky odovzdá útočníkovi a verifikuje i platbu v jeho prospech.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že nielen zákazníci Telekomu čelia tomuto podvodu, hlási Orange.

Útočníci skúšajú rovnaký podvod na zákazníkov Orangeu

Najväčší mobilný operátor na Slovensku, spoločnosť Orange, na svojej Facebook stránke upozorňuje na to, že podvodníci sa snažia okradnúť už aj ich zákazníkov. Modus operandi je rovnaký, ako to je v prípade zákazníkov Telekomu. Podvodník tvrdí, že došlo k dvojitému uhradeniu faktúry a vyzýva, aby si zákazník nárokoval vrátenie platby.

„Milí zákazníci, upozorňujeme vás, že aktuálne evidujeme šírenie podvodných e-mailov, ktorých účelom je v našom mene získať údaje vašich platobných kariet. Podvodníci tvrdia, že ste faktúru uhradili 2x a preplatok vám chcú poslať na účet. My od vás v žiadnom prípade tieto údaje nežiadame. Dávajte si pozor a na uvedené e-maily odporúčame nereagovať.“, píše Orange v príspevku nižšie.

Pozor aj na ďalšie podvody

V súvislosti s podvodmi na internete nám dovoľte, dať vám do pozornosti aj ďalšie pokusy útočníkov, ktorí sa snažia obohatiť na úkor nič netušiacich ľudí. Len pár dní dozadu sme upozorňovali na podvodné súťaže, ktoré zaplavili Facebook. V nich útočník vyzýva ľudí, aby používatelia napísal do súťažného príspevku komentár „HOTOVO“ a zdieľali príspevok. Následne podvodník sľubuje, že niekto zo súťažiacich vyhrá automobil alebo inú hodnotnú cenu. No v skutočnosti „víťazom“ sa stane každý a útočník následne vyzýva prostredníctvom súkromných správ šťastlivcov, aby vyplnili údaje, kam má organizátor zaslať výhru. Samozrejme, žiadnu výhru nedostanete. Útočník sa snaží získať informácie z vašej platobnej karty, aby mohol realizovať platbu vo svoj bankový účet.

Rovnako nám nedovolí nespomenúť, že nedávno Slovenská obchodná inšpekcia upozornila na niekoľko e-shopov, ktoré zoberú peniaze za tovar, no ho buď nedoručia, alebo ak ho predsa len zákazníkovi pošlú, tak ide o falzifikát originálneho tovaru.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close