AKTUÁLNE: Česko tvrdí, že na nich zaútočili čínski hackeri napojení na čínske Ministerstvo štátnej bezpečnosti
Česko odhalilo masívny kybernetický útok z Číny, ktorý ohrozil kritickú infraštruktúru. Útok bol pripísaný skupine APT31, ktorá je podľa všetkého napojená na čínske Ministerstvo štátnej bezpečnosti.
Dnešný svet sa vo veľkom odohráva nie v reálnom priestore, ale v tom online. Najnovšie Česko hlási masívny útok z Čínskej ľudovej republiky, informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky.
Podľa Ministerstva zahraničných vecí v Prahe sa tieto škodlivé aktivity začali v roku 2022 a boli zacielené na kritickú infraštruktúru krajiny. Česká strana je presvedčená, že za touto kampaňou stojí skupina APT31, napojená na čínske Ministerstvo štátnej bezpečnosti.
Nie je známy rozsah škôd kybernetických útokov
Zo zverejnenej správy zatiaľ nie je presne známe, aké informácie boli získané ani aké škody útoky spôsobili. Ministerstvo však uviedlo, že už zaviedlo nový komunikačný systém. Minister zahraničných vecí Jan Lipavský v samostatnom vyhlásení informoval, že jeho rezort predvolal čínskeho veľvyslanca v Prahe, aby Pekingu jasne deklaroval, že takéto aktivity majú vážne dôsledky na vzájomné vzťahy. Vo vyhlásení česká vláda dôrazne odsúdila túto škodlivú kybernetickú kampaň a označila ju za správanie, ktoré podkopáva dôveryhodnosť Číny a je v rozpore s jej verejnými vyhláseniami.
„Vláda Českej republiky dôrazne odsudzuje túto škodlivú kybernetickú kampaň proti svojej kritickej infraštruktúre. Takéto správanie podkopáva dôveryhodnosť Čínskej ľudovej republiky a je v rozpore s jej verejnými vyhláseniami. Tieto aktivity sú v rozpore s normami zodpovedného správania štátov v kybernetickom priestore, ktoré podporili všetci členovia OSN. Vyzývame Čínsku ľudovú republiku, aby sa týmito normami a zásadami riadila, aby sa zdržala takýchto útokov a aby prijala všetky vhodné opatrenia na riešenie tejto situácie,“ uviedlo české ministerstvo.
Čína popiera, že by útočilo v online priestore na Česko
Čínska ambasáda tieto obvinenia odmietla ako „nepodložené“ a zdôraznila, že Čína bojuje „proti všetkým formám kybernetických útokov a žiadne takéto aktivity nepodporuje, nepropaguje ani netoleruje.“
Americká ambasáda v Prahe uviedla, že APT31 už v minulosti cielila na amerických a zahraničných politikov, odborníkov na zahraničnú politiku a ďalšie osoby. Skupina taktiež kradla obchodné tajomstvá, duševné vlastníctvo a útočila na kritickú infraštruktúru USA vrátane obranného priemyslu, informačných technológií a energetiky.
Neprehliadni
NATO a Európska únia útok takisto odsúdili a vyjadrili solidaritu s Českou republikou. NATO vyjadrilo znepokojenie nad narastajúcim počtom škodlivých kybernetických aktivít zo strany Číny. Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallas uviedla, že tento útok je „neprijateľným porušením medzinárodných noriem“ a dodala, že EÚ nebude tolerovať nepriateľské kybernetické akcie.
„Dôrazne odsudzujeme škodlivé kybernetické aktivity, ktoré sú v rozpore s rámcom Organizácie Spojených národov (OSN) o zodpovednom správaní štátov v kybernetickom priestore a ktoré boli podporené všetkými členskými štátmi OSN. Vyzývame všetky štáty, vrátane Číny, aby sa takéhoto správania zdržali, rešpektovali medzinárodné právo a dodržiavali normy a princípy OSN, vrátane tých, ktoré sa týkajú kritickej infraštruktúry.“
Komentáre