AKTUÁLNE: Ak vám bude volať jedno z týchto čísiel, tak hovor zrušte, ide o podvodníkov!

Policajti upozorňujú na viacero mobilných čísiel, z ktorých volajú útočníci obetiam. Ak vám bude niekto z nich volať, vedzte, že ide o podvod!

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Pár dní dozadu sme vás upozornili na nový podvod, ktorý lomcuje v zahraničí. Išlo o podvodné telefonáty, ktoré generujú falošné aplikácie. Hovory vyzerajú, že prichádzajú z banky, kde sa robot na druhej strane linky snaží naviesť obeť, aby útočníkovi odovzdala informácie z bankových kariet. Častokrát robot sľubuje napríklad lepší úrok na pôžičke či poskytnutie inej bankovej služby s lepšími podmienkami, ako má obeť v danom momente.

No zdá sa, že tento typ podvodu je čoraz častejší aj v našich končinách. Už viackrát sme upozorňovali na obdobné podvodné hovory, ktorých cieľom bolo vybieliť účet. Pri niektorých sú hackeri dokonca schopní maskovať svoje číslo za číslo inštitúcie, aby prichádzajúci telefonát vyzeral dôveryhodnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tieto čísla, ktoré vám môžu volať, ide o podvodníkov

Muži zákona najnovšie na sociálnej sieti Facebook zdieľali príspevok, v ktorom upozorňujú na viacero mobilných čísiel, z ktorých volajú podvodníci obetiam. Druhým dychom ale dopĺňajú, že čísla sa môžu v priebehu času obmieňať.

Podvodníci sa častokrát predstavia ako zamestnanci polície alebo Úradu vlády SR. Následne sériou dobre premyslených tvrdení a otázok, sa útočníci snažia získať citlivé údaje vrátane informácií z bankovej karty či prihlasovacie údaje do internetbankingu, aby sa dostali k peniazom obete.

„Viacerí z vás nám píšete, že vám volajú z údajne slovenských čísiel a anglický hlas vám oznámi, že ide o hovor z polície alebo Úradu Vlády SR.

O čo ide?

Ide o prebiehajúce útoky formou tzv. vishingu telefónnych čísiel – t. j. podvodný postup s využitím telefonického rozhovoru, pomocou ktorého sa útočník snaží od volaného získať citlivé údaje (osobné údaje, prístupové heslá do Internetbankingu, prístupové heslá do emailového klienta, čísla platobných kariet a pod.).“,.. vysvetľujú policajti modus operandi útočníkov.

Muži zákona rovnako zdieľali aj mobilné čísla, z ktorých volali podvodníci. Policajti ale hovoria, že ide iba o časť čísiel a preto je skôr dôležité poznať praktiky podvodníkov, aby ste dokázali rýchlo identifikovať, že niečo nie je v poriadku.

„Nikdy neposkytujte osobné, autorizačné alebo finančné informácie neznámym osobám vydávajúcim sa za zamestnancov rôznych inštitúcii telefonicky, elektronickou poštou alebo ich zadaním na neznáme internetové stránky.“

Príklady použitých telefónnych čísiel pri podvodnom postupe, ktoré policajti zaznamenali sú:

+421 918 998 63

+421 915 992 63

+421 918 998 69

+421 918 992 27

+421 915 881 43

+421 915 830 98

+421 911 022 51

+421 944 577 35

+421 915 384 68

+421 915 393 15

Stretli ste sa s jedným z čísiel vyššie, prípadne volal vám podvodník z iného mobilného čísla alebo s iným príbehom? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre