AKTUÁLNE: „Ahoj mami,..“ Polícia upozorňuje na zákerný online podvod, ktorý hlási veľký návrat. Prebieha hlavne cez WhatsApp
Starý známy podvod „syn v tiesni“ hlási návrat vo veľkom štýle. Pozor, ak ti príde táto SMS, na druhej strane nie je tvoj syn či dcéra, ale podvodník.
Určite nám dáš za pravdu, že natrafiť na online podvod, je dnes až šialene jednoduché. Do e-mailových schránok nám chodí kvantum podvodných správ. Útočníci nám rovnako posielajú aj SMS alebo rovno telefonujú.
Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, pri ktorom ti zavolá tvoj „starý známy“ a presvedčí ťa, aby ste si zavolali cez videohovor. Potom ťa nevedie, aby si s ním zdieľal obrazovku telefónu a následne obnoví tvoj Facebook alebo WhatsApp účet a ukradne ti overovací kód z upozornenia.
Ešte pár mesiacov dozadu sme hlásili, že u nás udrel podvod známy ako „syn v tiesni“. Dlho sa náš región tomuto podvodu vyhýbal.
Posledné dve mesiace o tomto podvode nebolo toho moc počuť. To sa ale najnovšie zmenilo, hlási Polícia na sociálnej sieti.
Pozor na SMS „Ahoj mami,..“. Zákerný podvod hlási návrat
Tento podvod sa primárne sústreďuje na rodičov. O to viac je ale nebezpečný, lebo vyvoláva v nich strach o svoje deti.
Neprehliadni
Podvod prebieha tak, že ti napíše neznáma osoba z cudzieho čísla, pričom častokrát ide o slovenské mobilné číslo.
Konverzácia začína tým, že útočník na druhej strane sa vydáva za tvojho syna alebo dcéru tvrdiac, že sa mu pokazil mobil, napríklad, že sa utopil spolu so SIM kartou. A preto ti píše z nového mobilného čísla, pričom si ho máš pridať na WhatsAppe.
Ako si pridáš kontakt do zoznamu s tým, že ide o tvoju dcéru alebo syna a začneš si s údajným dieťaťom písať, tak neskôr na teba útočník vyvalí príbeh, že potrebuje pomôcť. Väčšinou ti predostrie nejakú vážnu situáciu s tým, že treba okamžite konať. Následne od teba bude žiadať peniaze alebo iné citlivé údaje.
„Slovenskom sa aktuálne plíži tento perfídny podvod, ktorý chce nadviazať kontakt s rodičom v domnení, že ide o jeho dieťa. Predpokladáme, že ak by sa to podvodníkovi podarilo, postupne by od obete získal peniaze alebo aj údaje z platobnej karty.“, prízvukujú muži zákona. „Ak vám takáto správa na Whatsappe príde, v prvom rade kontaktujte vaše dieťa, či je v poriadku a dopytujte sa, či niekto nemanipuloval s jeho telefónom, a či má telefón pri sebe. Ak neodpovedá, počkaje na osobný kontakt.“, doplňujú.
Asi ti netreba zvlášť hovoriť, že ak naletíš a pošleš peniaze, tak o ne nenávratne prídeš. Dávaj si pozor aj na to, že bankový účet, ktorý ti osoba na druhej strane môže poslať, je často slovenský. Útočníci poznajú viacero trikov, ako sa k týmto účtom dostať. Napríklad inzerujú rôzne pracovné ponuky s tým, že od obetí si vypýtajú citlivé údaje a autorizačné správy s cieľom, aby si založili na cudzie meno bankový účet. Akonáhle sa im to podarí, tak s potenciálnym záujemcom o prácu prestanú komunikovať.
Komentáre