SpravodajstvoTechnológie

[Aktualizované] Vyskúšali sme 5G sieť od Telekomu

Rýchlosť sťahovania je citeľne rýchlejšou, nie však vždy sme boli pripojení k 5G sieti, hoci nám to informácia zo siete vravela

Aktualizované 15.12.2020

V priebehu dnešného dňa, sme sa opäť vybrali k  otestovaniu reálnej rýchlosti novej 5G siete od spoločnosti Telekom. Ako naposledy, tak aj tentokrát sme začali  v mestskej časti Bratislava – Vajnory na rovnakom mieste, ako naposledy. Výsledok nás nemali prekvapil, priemerná nameraná rýchlosť bolo dokonca nižšou, ako naposledy.

Slovak telekom_test 5G_siete Vajnory_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Práve preto sme sa rozhodli rozšíriť náš test aj do iných mestských častí, ktoré Telekom deklaruje ako pokryté. Pri testovaní rýchlosti a deklarovaní pokrytia 5G sieťou spoločnosťou Telekom, sa nám podarilo namerať minimálne deklarované hodnoty – 300 Mbps, nie však všade. Rovnako však musíme povedať, že sme namerali aj hodnoty, ktoré boli od tejto hodnoty na míle vzdialené, hoci podľa ukazovateľa signálu sme boli v pokrytí a reálne sme sa nachádzali len niekoľko desiatok metrov od miesta, kde sme namerali vyššie hodnoty (viď druhý obrázok nižšie).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nedalo nám to, a vybrali sme aj do iných mestských častí. Obehli sme si vybrané mestské časti Vrakúňu, Podunajské Biskupice a Nové mesto, kde sme skúsili otestovať rýchlosť internetu. Rovnako, ako v prípade mestskej časti Vajnory, raz sa nám podarilo namerať nižšie a raz vyššie hodnoty. Na snímkach nižšie môžete vidieť niekoľko z výsledkov testovania.

Na druhej strane musíme dodať, že mnohokrát nám naše zariadenie deklarovalo, že sme pripojení k 5G sieti, ale reálne namerané hodnoty však nasvedčovali, že tomu tak nie je. 

V každom prípade musíme konštatovať, že v porovnaní so 4G sieťou, je 5G sieť rýchlejšou. Na druhej strane nás sklamalo, že informácia zo siete vo viacerých prípadoch deklarovala, že sme pripojení k 5G sieti, hoci v skutočnosti sme boli na 4G. Pre tento test sme použili zariadenie Xiaomi Poco F2 Pro (pozn. redakcie: zariadenie nie je (zatiaľ) oficiálne certifikované spoločnosťou Slovak Telekom, aby bežalo v  5G sieti).

Pôvodný text článku v pôvodnom znení, si môžete pozrieť nižšie.


Včerajší deň patril spoločnosti Telekom, ktorá oficiálne predstavila sieť novej generácie. Spoločnosť odprezentovala, že maximálna kapacita siete je až 1150/131 Mbps. Druhým dychom však treba povedať, že ide len o teoretické hodnoty. Telekom prezradil, že reálne rýchlosti, ktoré by mali používatelia dosahovať sú v rozpätí 300 až 600 Mbps. Aké sú však v skutočnosti?

Slovak Telekom 5G siet_bratislava
Zdroj: Telekom (YouTube)

Test odhalil, že rozdiel je (zatiaľ) v podstate zanedbateľným

Vzhľadom na to, že naša redakcia sídli v mieste pokrytia 5G signálom, tak nám to nedalo, a  rozhodli sme sa otestovať reálnu rýchlosť siete.

Rýchlosť siete sme sa rozhodli otestovať prostredníctvom služby Speedtest.net, ktorú propaguje aj samotná spoločnosť Telekom na svojich stránkach. Rovnako je dostupná aj mobilná aplikácia, ktorú môžete stiahnuť nižšie. Ako dopadol test? Za redakciu nášho portálu, ide zatiaľ o sklamanie. Veď posúďte sami.

Speedtest by Ookla
Speedtest by Ookla
Developer: Ookla
Price: Free

Pri nastavení preferovanej siete v podporovanom zariadení s 5G technológiou, najvyššia nameraná hodnota bola 173 Mbps (rýchlosť sťahovania) a 24,1 Mbps (rýchlosť odosielania dát). Test sme vykonali 3-krát pričom hodnoty boli vo väčšine prípadoch približne rovnaké.

TEST 5G siete_telekom_bratislava vajnory_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade zmeny prepojenia zariadenia do preferovanej 4G siete, rýchlosť kolísala niekde na úrovni od 155 Mbps do 170 Mbps, v niektorých prípadoch dokonca bola rýchlosť vyššou, ako v prípade meraní rýchlosti pri 5G sieti. Rýchlosť odosielania dát bola približne 20 Mbps.

Test 4G siete_Slovak Telekom_Bratislava vajnory
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo nás prekvapilo je, že počas testovania služba Speedtest.net evidovala oba typy pripojenia (4G a 5G) ako LTE, hoci informácie od operátora boli pri zobrazení typu siete rozličnými. Predpokladáme však, že je to spôsobené tým, že Telekom počas predstavenia novej generácie siete prezradil, že 5G sieť bude bežať v takzvanom režime „NSA“ (non-stand-alone). O tomto režime spoločnosť prezradila, že využíva viacero kľúčových prvkov 4G siete.

Ale aj napriek tomu sme sa rozhodli vykonať ešte test v 3G sieti, kde služba Speedtest.net úspešne zaevidovala degradáciu siete. 

Telekom_test 3G siete_Bratislava vajnory
Zdroj: Vosveteit.sk

V každom prípade, pevne veríme, že Telekom v súčasnosti len „zahrieva“ nové frekvencie, a rýchlosť internetu dosiahne v dohľadnej dobe sľubované hodnoty. Test budeme opakovať v priebehu budúceho týždňa.

V  prípade, ak bývate alebo nachádzate sa v jednej z mestských častí Bratislavy – Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves, a máte k dispozícii zariadenie s podporou 5G siete, tak neváhajte otestovať reálnu rýchlosť siete prostredníctvom aplikácie vyššie aj vy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close