NávodySpravodajstvo

Aktualizácia Chrome 98 práve dorazila: Toto je prehľad najväčších noviniek!

Začiatkom februára spoločnosť Google aktualizovala svoj prehliadač Chrome a zamerala sa hlavne na bezpečnosť.

Začiatkom februára priniesla spoločnosť Google novú aktualizáciu pre svoje prehliadače Chrome. Aktualizácia nesie označenie Chrome 98 a prináša so sebou niekoľko noviniek. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo prináša.

Kontrola ochrany súkromia

Jedna z najväčších noviniek, ktorá dorazila spolu s Chrome 98. Kontrola ochrany súkromia je jednoduchý a efektívny nástroj, ktorý vás s ľahkosťou prevedie všetkými nastaveniami prehliadača, ktoré môžu pomôcť zlepšiť vašu bezpečnosť na internete. Prostredníctvom jednoduchej „prehliadky“ tak získate prístup k nastaveniam, ktoré by ste v opačnom prípade museli vyhľadávať ručne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vítanou novinkou je aj funkcia Privacy Sandbox, ktorá avšak nateraz ostáva v testovacej fáze. Privacy Sandbox je nástroj, ktorý vás ochráni pred sledovaním na internete. To znamená, že na základe vašich záujmov vás zaradí do skupiny, pre ktorú môžu inzerenti následne vybrať vhodné reklamy. Oproti bežnému spôsobu inzercie je rozdiel v tom, že inzerenti nebudú pracovať priamo s vašimi vyhľadávacími údajmi.

Kontrola ochrany súkromia je novou funkciou a ak ju chcete využívať, budete si ju musieť najprv aktivovať, čo nie je vôbec zložitý proces. Stačí, ak do vyhľadávacieho panelu napíšete tento príkaz: „chrome://flags/#privacy-review“ (pozn. redakcie: Bez uvodzoviek). Následne zapnite možnosť Privacy Revew.

Čo prináša Chrome 98?
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne v nastaveniach nájdite v ľavom paneli možnosť zabezpečenie a ochrana súkromia a v otvorenom okne nájdete možnosť kontroly ochrany súkromia.

Čo prináša Chrome 98?
Zdroj: Vosveteit.sk

Krajšie emotikony

Aktualizácia Chrome 98 zaviedla nový set COLRv1 Color Gradient Vector Fonts. Znie to síce zložito, no stačí vám vedieť len to, že emotikony budú odteraz ostrejšie a budú mať menšiu veľkosť. Zmeny síce nepostrehnete pri malých emotikonoch, no ak si ich priblížite, uvidíte veľký nárast kvality.

Screenshot obrazovky

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako si odfotiť vašu obrazovku, či už používate Windows, alebo macOS. Háčik je v tom, že tieto nástroje zachytia aj časť prehliadača, ktorú by ste na fotografii radšej nemal. Google Chrome prichádza s riešením a v novej aktualizácii zavádza vlastný nástroj na zachytenie obrazovky.

Opäť ide o funkciu, ktorá je v testovacej fáze. Na to, aby ste si ju aktivovali stačí zadať do vyhľadávacieho okna tieto príkazy: „chrome://flags/#sharing-desktop-screenshots“ a „chrome://flags/#sharing-desktop-screenshots-edit“ (pozn. redakcie: Opäť bez úvodzoviek). V tomto prípade ale treba spomenúť, že funkcia môže viesť k pádom prehliadača. Je možné, že Google túto chybu už čoskoro opraví.

Čo prináša Chrome 98?
Zdroj: Vosveteit.sk

Po zapnutí možnosti zachytenia obrazovky sa vám táto nová možnosť zobrazí v paneli zdieľania. Ten nájdete v pravom kraji vyhľadávacieho okna.

Čo prináša Chrome 98?
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne stačí už len kliknúť na možnosť Snímka obrazovky. Váš kurzor sa zmení na krížik a v tomto bode stačí len označiť časť stránku, ktorú by ste radi zachytili. Následne vám Google ponúkne možnosť snímku obrazovky zachytiť.

Čo prináša Chrome 98?
Zdroj: Vosveteit.sk

Funkciu sme vyskúšali a aspoň v tomto prípade možno povedať, že fungovala bez problémov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close