NávodySpravodajstvoWindows

Ako zrýchliť pomalý Windows počítač? Už o pár minút môžete mať o poznanie rýchlejší počítač!

Vo Windowse existuje množstvo procesov, ktoré žerú výkon vášho zariadenia. Ktoré z nich sa oplatí vypnúť alebo upraviť, aby nepotrebovali toľko zdrojov na fungovanie?

Pomalý počítač vie naštvať takmer každého. Našťastie existuje niekoľko trikov, ktorými si môžete zvýšiť výkon vášho zariadenia.

Operačné systémy Windows 10, ale i Windows 11 prichádzajú s niekoľkými režimami spotreby energie. Táto funkcia je typická pre notebooky, ktoré bežne fungujú bez externého napájania, no tieto nastavenia nájdete aj pri bežných stolových PC. Operačný systém vám dáva na výber, či chcete šetriť spotrebu elektrickej energie na úkor výkonu, alebo radšej uprednostníte výkon.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chcete šetriť energiu, či zvýšiť výkon?

Veľa zariadení, ktoré sú pomalé, má zapnutý režim šetrenia energie. Na to aby ste ho vypli si musíte otvoriť ovládací panel -> Hardvér a zvuk -> Možnosti napájania. Otvorí sa vám okno, kde môžete nájsť niekoľko možností ako má operačný systém pracovať s napájaním jednotlivých komponentov počítača. Prepnite teda na možnosť optimálne a výkon vášho zariadenia bude hneď vyšší.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Niekedy nepomôže ani to, ale existuje ešte niekoľko trikov ďalších trikov.

Vypnite synchronizáciu OneDrive

Služba OneDrive je ekvivalentom Google Disku, čiže ide o cloudové úložisko dát. Ideálne, ak potrebujete zálohovať súbory vo vašom PC, no neustála synchronizácia služby so zariadením môže počítač spomaliť.

Ak máte funkciu OneDrive zapnutú, je na vás, či sa vám ju oplatí vypnúť, za cenu lepšieho výkonu. Ak sa tak rozhodnete otvorte aplikáciu, prejdite do nastavení a do možnosti účet. V nej uvidíte možnosť zrušiť prepojenie služby s vašim PC. Na externé úložisko budete môcť aj naďalej nahrávať súbory, no nebudú sa naň ukladať súbory automaticky.

zalohovanie disku one drive
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite indexovanie vyhľadávania

Táto funkcia Windowsu vám umožňuje rýchlejšie vyhľadať potrebné súbory, no opäť za cenu výkonu. Slabšie zariadenia totiž môžu stratiť citeľnú časť svojho výkonu, ak je funkcia indexovania zapnutá. Na to, aby ste uvideli zmenu musíte službu vypnúť úplne. Otvorte ponuku štart a do vyhľadávania napíšte „services.msc“ (pozn. redakcie: Bez úvodzoviek).

Otvorí sa vám okno, kde uvidíte množstvo procesov. V tomto prípade nás zaujímajú len dva, ktoré robia to isté. Nájdite buď proces s názvom Indexing Service, alebo Windows Search.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Po dvojkliku sa vám otvorí nové okno, kde stačí kliknúť len na možnosť zastaviť. Po kliknutí na zastaviť reštartujte váš počítač, ktorý by už mal potom fungovať rýchlejšie.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite všetky grafické efekty

Windows 10 a Windows 11 sa pýšia štýlovým a elegantným dizajnom. Hoci sa naň dobre pozerá a môžete si ho dokonca prispôsobiť, využíva množstvo efektov, ktoré zaťažujú počítač. Pri tých slabších zariadeniach si môžu grafické efekty operačného systému požičať naozaj veľké množstvo výkonu. Našťastie ich môžete jednoducho vypnúť.

Otvorte ponuku Štart a do vyhľadávania napíšte „sysdm.cpl“ (pozn. redakcie: Opäť bez úvodzoviek). Otvorí sa vám okno a v hornej lište uvidíte možnosť pokročilé. Kliknite na ňu a v novom okne uvidíte možnosť výkon. Otvorte nastavenia.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám okno, ktoré ponúka niekoľko možností. Môžete nechať rozhodnúť operačný systém o tom, ktoré nastavenia vypnúť, alebo môžete nastavenia prispôsobiť buď najlepšiemu vzhľadu alebo výkonu. Odporúča sa zvoliť možnosť prispôsobenia najlepšiemu výkonu.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite si aplikácie, ktoré sa vám spúšťajú pri štarte počítača

Ďalším častým problémom, ktorý spôsobuje spomaľovanie zariadenia sú aplikácie, ktoré sa spúšťajú spolu s počítačom. Dôvodom je, že mnohé z týchto aplikácií ani nevyužívate, ale aj napriek tomu potrebujú zdroje na svoje fungovanie. Otvorte si správcu súborov prostredníctvom klávesovej skratky CTRL + ALT + DELETE. Následne si otvorte kartu „Spustenie“ a vypnite programy, ktoré sa vám automaticky zapínajú pri spúšťaní počítača a nepotrebujete ich.

Windows 10_vypnutie nepotrebnych programov pri spustatni PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite priehľadnosť okien

Windows ponúka priehľadný efekt vašich okien a táto funkcia je tiež pomerne náročná na výkon. Vypnúť ju môžete v nastaveniach a v okne personalizácia. Tam uvidíte možnosť nastavenia farieb a v nej nájdete aj efekt priehľadnosti okien. Stačí ho vypnúť.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnite údržbu systému Windows

Váš operačný systém dokáže automaticky nájsť problémy a vyriešiť ich, čo môže viesť aj k lepšiemu výkonu. Pokiaľ máte zariadenie zapojené v elektrickej sieti a je v režime spánku, systém Windows vykoná údržbu približne okolo druhej hodiny ráno. Je možné, že bola táto funkcia omylom vypnutá, alebo že údržba systému neprehla už dlhšiu dobu.

Spustíte ju tak, že navštívite ovládací panel a následne otvoríte Systém a zabezpečenie. V tomto okne nájdete možnosť Zabezpečenie a údržba. V sekcii údržba môžete zapnúť okamžitú údržbu systému Windows, alebo si nastaviť pravidelnú a automatickú údržbu.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknite na možnosť zmeniť nastavenie údržby a v novom okne si môžete presne nastaviť, kedy bude údržba prebiehať.

Niekoľko tipov, ako urýchliť PC
Zdroj: Vosveteit.sk

Na záver ale treba podotknúť, že niekedy nebude fungovať len jeden z vyššie uvedených tipov. Špecifikácie PC sa môžu drasticky líšiť a niekedy treba vyskúšať 2-3 možnosti naraz, aby sa uvoľnilo dostatočné množstvo zdrojov, s ktorými vaše zariadenie pracuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close