Ako zistiť, ktoré aplikácie sledujú Vašu polohu a ako vypnúť zdieľanie tejto informácie?
Informácia o polohe patrí k tým najcitlivejším
Smartfóny sú vcelku inteligentnými zariadeniami, ktoré dokážu viac ako len „telefonovať“ a „písať správy“. Mnohé aplikácie, ktoré máme v smartfónoch zbierajú o nás kvantá informácií. Otázne je, ako ich využívajú. Prejdime však k jednej z najcitlivejších informácií, ktorou je naša poloha. Zatiaľ čo v prípade niektorých aplikácií je sledovanie polohy nevyhnutnosťou (napr. navigácie), tak v prípade mnohých ďalších táto informácia nie je potrebná pre fungovanie aplikácie. Ako však môžete zistiť, ktoré aplikácie sledujú Vašu polohu? V skutočnosti je to veľmi jednoduché.
Takto zistíte, ktoré aplikácie sledujú Vašu polohu
V prípade Android 10 zariadení je dopátranie sa k tejto informácií veľmi jednoduché (obdobný postup platí aj pre Android 9. Nastavenia nižšie, ktoré môžete vidieť sú nastavenia telefónov Xiaomi. Tie môžu byť mierne odlišné v závislosti od výrobcu. Princíp je však rovnakým). Otvorte si Nastavenia smartfónu. Po tom choďte do sekcie Aplikácie. Po tom zvoľte možnosť Oprávnenia > Povolenia > Poloha.
Následne uvidíte aplikácie, ktoré pristupujú k Vašej polohe. Ako môžete vidieť nižšie, tak nastavenia sú rozdelené do 3 sekcií. Prvá hovorí o povolení pristupovania k polohe vždy, druhá sekcia zobrazuje aplikácie, ktoré pristupujú k polohe len v prípade ich aktívneho používania, a tretia sekcia je tvorená aplikáciami, ktoré majú k Vašej polohe zamietnutý prístup.
Obmedzte aplikáciám prístup k Vašej polohe
V prípade, ak chcete aplikáciám zamietnuť prístup k polohe, tak potom otvorte konkrétnu aplikáciu. Následne ako na obrázku nižšie môžete vidieť, budete mať na výber z 3 možností – povolenie k polohy vždy, iba počas používania aplikácia alebo zakázať prístup.
Tu však treba dodať, že v prípade obmedzenia prístupu k polohe môžete obmedziť funkčnosť aplikácie. Preto Vám odporúčame len minimalizovať sledovania polohy na prípady, kedy používate aplikáciu. Samozrejme treba brať do úvahy, ktoré aplikácie reálne potrebujú a nepotrebujú prístup k tejto informácii. V prípade kalkulačky či podobných aplikácií, tak tam prístup môžete zamedziť bez toho, aby bola ohrozená jej funkčnosť.
Komentáre