Ako zistíš reálnu kapacitu batérie tvojho telefónu? Pod touto hranicou je čas na jej výmenu
Pozri sa, ako môžeš jednoducho odhaliť reálnu kapacitu batérie tvojho mobilu pomocou pár kliknutí.
Nie je žiadnym tajomstvom, že batérie v našich telefónoch sú najviac skúšaným komponentom. V priebehu času strácajú na kapacite a to aj v situácii, ak telefón nečinne leží v zásuvke stola. Možno sa teraz pýtaš, ako je to možné.
Ak vytiahneš starý mobil zo zásuvky stola, tak zistíš, že má v sebe menej energie, ako keď si ho tam vložil. To je dôkaz, že v nej prebiehajú chemické reakcie a to aj v situácii, keď sa zdá, že telefón je neaktívny.
Vo všeobecnosti batéria v nečinnom telefóne sa vybíja približne tempom 5 % za mesiac. Jednou z vlastností lítium-iónových batérií je, že dokážu uchovávať energiu len obmedzený čas po dobu niekoľkých hodín, potom sa začnú vybíjať. Aby si minimalizoval degradáciu batérie, tak by si mal udržiavať stav nabitia niekde na úrovni okolo 50 až 80 %.
Samozrejme, batéria telefónu degraduje aj počas jeho používania. Vo všeobecnosti by ti mala ale batéria vydržať okolo 400 až 600 nabíjacích cyklov. To predstavuje približne 2 roky používania zariadenia. Následne úbytok kapacity batérie je natoľko veľký, že používanie telefónu môže byť obmedzujúce.
Ak sa ale o batériu mobilu staráš dobre a dodržuješ určité rady, ako je napríklad udržiavanie správneho napätia v batérii, nenabíjaš mobil často superrýchlym nabíjaním a podobne, tak batéria mobilu má potenciál vydržať o niečo dlhšie.
Neprehliadni
Ako zistíš reálnu kapacitu batérie telefónu
Prejdime ale teraz k tomu, ako môžeš odhaliť reálnu kapacitu batérie tvojho mobilu. Existuje viacero spôsobov. Hneď v úvode treba povedať, že väčšina telefónov nemá vstavanú funkciu, ktorá ti to povie. Niekedy sa k tejto informácií, v akom stave máš batériu mobilu, dopracuješ až po niekoľkých nabíjaniach. Ak máš ale novší Android, tak túto informáciu vieš prakticky odhaliť ihneď, lebo Google povoľuje cez API (nástroje pre vývojárov) pracovať s touto informáciou aplikáciám.
Poďme sa pozrieť nižšie na dve aplikácie, cez ktoré vieš odhaliť kapacitu batérie telefónu.
AccuBattery
Prvou aplikáciou, cez ktorú vieš odhaliť kapacitu batérie, je AccuBattery. Tu treba ale povedať, že potrebuješ telefón prehnať niekoľkými nabíjacími cyklami, aby si sa k tejto informácii dostal. Ideálne je, keď telefón nabiješ aspoň 10-krát a viac, aby si dostal vierohodné údaje. Následne na karte Battery health uvidíš odhadovanú kapacitu batérie telefónu.
G-CPU
Druhou mobilnou aplikáciou, ktorú by sme ti chceli dať do pozornosti, je G-CPU. Táto aplikácia, ak máš novší Android, ti automaticky prezradí tvoju reálnu kapacitu batérie bez dlhého čakania. Stačí ju len stiahnuť z Obchodu Play a následne na karte Battery uvidíš položku Maximum capacity (teda maximálna kapacita), kde uvidíš kapacitu tvojej batérie, v akom je stave.
Najlepšie na tom je, že aplikácia je dostupnou v Obchode Play zadarmo.
Okrem toho ponúka viacero užitočných informácií o tvojom telefóne a aplikáciách, ktoré máš v ňom nainštalované. Napríklad sa môžeš pozrieť na názvy inštalačných balíčkov aplikácií. Táto informácia je obzvlášť užitočnou, keď čítaš o rôznych škodlivých aplikáciách, lebo experti na bezpečnosť upozorňujú názvy inštalačných balíčkov, keďže podvodné aplikácie často zneužívajú názvy vierohodných aplikácií.
Kedy by si mal vymeniť batériu za novú
Čo sa týka hranice, kedy by si mal vymeniť batériu za novú, tak tá je individuálna. Vo väčšine prípadov sa ale odporúča, aby si batériu vymenil za novú, keď ti kapacita klesne k 80 % alebo menej. Od tejto hranice kapacity batérie býva používanie telefónu obmedzujúce.
Komentáre