Ako zabrániš aplikáciám sledovať tvoju polohu? Cez tieto nastavenia v tvojom Androide môžeš zamedziť tomu, aby monitorovali tvoj pohyb
Pozri sa, ako môžeš svojmu smartfónu a aplikáciám zabrániť v prístupe k tvojej polohe a v odosielaní informácií o tom, kde sa práve nachádzaš.
Pravdepodobne aj ty nosíš svoj mobil neustále so sebou. Či už ideš do školy, práce alebo von, neustále ho máš vo vrecku nohavíc. Možno máš niekedy pocit, že ťa tvoj telefón neustále sleduje a vedz, že máš pravdu.
Nedávno sme ti ukázali, ako môžeš odhaliť, ako často sa aplikácie pripájajú k internetu a posielajú z tvojho mobilu dáta. Nie je to nič príjemné, keď zistíš, že tvoj mobil sa každých pár sekúnd na pozadí pripája na vzdialené servery a odosiela o tebe dáta. Hold, to je cena za aplikácie zadarmo, ktoré sťahujeme. Prípadne za používanie sociálnych sietí a podobne.
Aplikácie v tvojom mobile sú hladné po dátach. O tom určite už vieš. Rovnako je to aj s monitorovaním tvojej polohy. Ide o komoditu, ktorá má pre inzerentov (a niekedy aj pre hackerov) obrovskú hodnotu. Je ťažké povedať, ako často tvoj mobil odosiela informáciu o tvojej polohe. Vo všeobecnosti ale môže odosielať informácie o polohe na externý server niekoľkokrát za minútu alebo za hodinu. Závisí to od nastavení tvojho mobilu a aplikácií, ktoré v ňom máš stiahnuté.
Dovoľ nám nižšie, dať ti do pozornosti niekoľko tipov, ako môžeš obmedziť odosielanie polohy tvojho zariadenia na mimo tvoj mobil.
Obmedz Google schopnosť sledovať tvoju polohu
V prvom rade by si mal obmedziť sledovanie tvojej polohy spoločnosti Google. Možno si to nevedel, ale Google v pravidelných intervaloch ukladá informácie o tom, ako a kde sa pohybuješ.
Neprehliadnite
- Otvor aplikáciu Google v tvojom mobile. Klikni následne na tvoj profilový obrázok.
- Vyber teraz možnosť Spravovať účet Google.
- Preklikni sa teraz na možnosť Údaje a ochrana súkromia.
- Zroluj ponuku ku kartu Nastavenia histórie a klikni na možnosť História polohy.
- Ak nechceš, aby Google ukladal informácie o tvojej polohe, funkciu teraz vypni (ak ju máš povolenú).
Ak by si potreboval vidieť postup vyššie na snímkach obrazovky, tak ti ich nižšie prikladáme.
Nezabudni, že ak máš v tvojom mobile viac účtov Google, tak je potrebné funkciu sledovania polohy vypnúť pre každý jeden účet.
Pozri sa, ktoré aplikácie pristupujú k tvojej polohe
Poďme sa pozrieť teraz na aplikácie v tvojom mobile, ktoré pristupujú k tvojej polohe (pozn. postup nižšie je na telefóne Samsung. Ak máš mobil inej značky, postup sa môže mierne odlišovať, ale nie zásadne).
- Otvor si Nastavenia mobilu a klikni na možnosť Aplikácie.
- Teraz klikni na tri zvislé bodky v pravom hornom rohu.
- Z ponuky menu vyber možnosť Správca povolení.
- Nájdi teraz možnosť Poloha a otvor ju.
- Následne uvidíš zoznam aplikácií, ktoré pristupujú k tvojej polohe.
- Ak sa rozhodneš nejakej aplikácii odobrať povolenie, tak klikni na ňu a potom jej zakáž prístup k Polohe.
Ak by si potreboval vidieť návod ako na to, nižšie ti ho prikladáme na snímkach obrazovky.
Vypni sledovanie polohy na úrovni systému
Do pozornosti by sme ti dali ešte jedno nastavenie v smartfóne, ktorým je možnosť vypnutia sledovania polohy na úrovni systému.
- Otvor si Nastavenia smartfónu a vyhľadaj v ponuke možnosť GPS, resp. Poloha.
- Vypni teraz lokalizačné služby na úrovni operačného systému.
S povolením sledovať tvoju polohu pracuj opatrne
Maj ale na pamäti, že niektoré aplikácie, ako napríklad navigácia a podobne, potrebujú pristupovať k tvojej polohe, aby mohli riadne fungovať. Odporúčame ti pri nich ale nastaviť si, aby pristupovali k tvojej polohe, len ak sú aktívne. Vyhneš sa tak tomu, že bez tvojho vedomia budú aplikácie sledovať to, ako sa pohybuješ. V ideálnom prípade, ak by si chcel vyšperkovať ochranu súkromia, tak ti odporúčame, aby si obmedzil aplikáciám prístup k internetu. Vďaka tomu budeš mať istotu, že nebudú o tebe posielať informácie ďalej. Ako na to, sme ti priniesli návod v tomto článku.
Mimochodom, dobrým tipom, ako obmedziť sledovanie tvojej polohy, je zbaviť sa aplikácií, ktoré nepoužívaš. Pomocou tohto návodu môžeš identifikovať aplikácie, ktoré si dlhšiu dobu neotvoril. Tieto aplikácie kľudne odstráň zo zariadenia. Vedel si, že priemerný používateľ má v smartfóne okolo 90 aplikácií, ale používa ich približne 10?
Dovoľ nám ťa ale upozorniť, že ak si vypneš sledovanie polohy zariadenia, tak si môžeš obmedziť hypoteticky aj funkcie, ako je napríklad Nájsť môj telefón. Preto s týmito nastaveniami pracuj rozumne.
Komentáre