Ako vznikajú nové planéty? Voda pravdepodobne zohrala väčšiu rolu, ako sme si doposiaľ mysleli

Nedávno publikovaný výskum potvrdzuje viaceré teórie o vzniku nových planét, kde kľúčovú úlohu zohrala voda.

protoplanetarny disk
Zdroj: ALMA/A. Angelich

Vedci z University of Copenhagen nedávno potvrdili teóriu o tom, ako vznikajú nové planéty. Počítačové simulácie im ukázali, že planéty v našej sústave vznikli nabaľovaním drobných čiastočiek prachu a ľadu, píše portál EarthSky.

Vedci zároveň tvrdia, že voda bola bežným komponentom pri vzniku planéty. Voda je základom pre život a v minulosti vedci pátrali po tom, ako sa mohla na našu planétu dostať. Väčšina predpokladala, že sa voda dostala na Zem pomocou kométy, ktoré môžu byť tvorené z ľadových častí. Nová teória, že planéty môžu vznikať s molekulami vody môže zmeniť pohľad na našu sústavu. Aj planéty, ako Venuša, či Mars, mohli byť vytvorené pomocou molekúl vody.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Voda na iných planétach

Vedci sa opierajú o prístup, ktorý tvrdí, že nič vo vesmíre nie je výnimočné. Znamená to, že Zem nebude jedinou planétou, ktorá má množstvo vody a ak je voda niečo, čo sa s planétami nesie už od ich začiatkov, potom by sme mohli vo vesmíre nájsť množstvo svetov, kde je voda zastúpená v takom množstve, ako na Zemi.

Štúdia bola publikovaná 17. februára v magazíne Science Advances. Tím skúmal protoplanetárne disky okolo mladých hviezd, ktoré mali v sebe obrovské množstvo hmoty. Tá sa postupne zhlukovala do malých častí, ktoré sa následne zhlukovali do väčších, až vznikla nakoniec planéta. Medzi molekulami, ktoré sa na seba nabaľujú by sa mali nachádzať aj molekuly vody.

„Všetky naše údaje naznačujú, že voda bola hneď od začiatku súčasťou stavebných jednotiek Zeme. A pretože molekuly vody nie sú vo vesmíre ničím nezvyčajným, je reálna pravdepodobnosť, že sa vzťahuje na všetky planéty v Mliečnej ceste. Rozhodujúcim bodom pre prítomnosť kvapalnej vody je vzdialenosť planéty od jej hviezdy…“

Podľa vedcov je potom dôležitým faktorom to, či sa planéta nachádza v obývateľnej zóne hviezdy. Je to región, kde môže voda existovať na povrchu planéty v kvapalnom skupenstve. Ak by sa planéta nachádzala bližšie, voda by sa vyparila. Ak by sa planéta nachádzala ďalej, voda by zamrzla. Vedci tvrdia, že ich teóriu môžu posunúť dopredu teleskopy novej generácie. Pomocou nich by mohli priamo skúmať exoplanéty a zistiť, či sa na nich nachádza voda.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre