SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vzniká ľudské vedomie? Vedci ho spájajú so zákonom, ktorým sa riadi vesmír

Ide o jav, ktorý prebiehal vo vesmíre už od veľkého tresku

Otázka ako je možné, že dokáže mozog vytvoriť subjektívne zážitky je jedna z najťažších. Vedci sa snažia prísť na to, čo nám dáva vedomie a ako sme sa vyvinuli tak, aby sme ho mali.

Podľa tímu vedcov náš mozog môže produkovať vedomie ako vedľajší účinok narastajúcej entropie, javu, ktorý prebiehal vo vesmíre už od veľkého tresku. Entropia je naozaj zložitý proces, ktorého definícia sa vyvíjala dlhú dobu. V podstate ide o termodynamickú vlastnosť, ktorá popisuje progres systému z poriadku do chaosu, píše futurism.com.

Druhý zákon termodynamiky hovorí, že entropia môže buď ostať nemenná, alebo sa v rámci uzatvoreného systému môže len zväčšovať, čiže bez vonkajšieho zásahu sa nemôže entropia zmenšovať. Príkladom na to môže byť kocka ľadu, ktorá sa pomaly rozpúšťa. Kocka je stav malej entropie a počas toho, ako sa rozpúšťa entropia narastá.

Veľa fyzikov verí, že sa v našom mozgu odohráva podobný proces a naše vedomie je jeho vedľajším účinkom. Na to aby zistili, ako koncept entropie zapadá do ľudského mozgu, vedci analyzovali mieru usporiadania nášho mozgu v moment, keď sme pri vedomí a keď nie. Sledovali osciláciu neurónov v mozgu na pacientoch, ktorí boli pri vedomí, ktorí spali, a ktorí mali epileptický záchvat.

Zistili, že ľudský mozog je neprekvapivo najviac aktívny, keď je pri plnom vedomí.

„Vedomie je vedľajším efektom systému, ktorý sa usiluje o čo najväčší prenos informácií,“ píše tím vedcov vo svojej práci.

Tím potrebuje na svojej práci ešte zapracovať. Na pláne má ďalšie štúdie, ktoré by potvrdili prepojenie ľudského vedomia s entropiou. Vzorka dobrovoľníkov bola malá, čiže potrebujú rovnaký pokus zopakovať s väčším počtom ľudí. Každopádne ide o pokus, ktorý sa snaží pochopiť základy ľudského vedomia.

Naskytuje sa ale aj ďalšia otázka. Ak je vedomie naozaj vedľajším produktom entropie a tá je prítomná vo vesmíre od jeho počiatku, je možné aby mal aj vesmír istú formu vedomia? Existuje teória, že každá forma hmoty má svoju vlastnú formu vedomia. Momentálne však pre vedcov neexistuje spôsob, ako na tieto otázky odpovedať. Doteraz sme poriadne nepreskúmali náš vlastný mozog a nevieme, na akom princípe funguje, Teória entropie je však dobrým začiatkom pre vedcov.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close