SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vyzerala prvá hmota vo vesmíre? Odpoveď na túto otázku vedcov poriadne prekvapila

Tím vedcov z Kodane sa pozrel na vesmír, mikrosekundu po veľkom tresku.

Pred 13.8 miliardami rokov nastal veľký tresk, čo sa podľa súčasných modelov považuje za vznik vesmíru, ako ho poznáme. V priebehu niekoľkých sekúnd sa z nekonečne malého bodu stal obrovský priestor, ktorý sa rozpína do dnešného dňa, píše University of Copenhagen.

V období bezprostredne po veľkom tresku, v rozmedzí zlomkov sekundy, ale vesmír vyzeral úplne inak než dnes, bol oveľa menší, horúcejší a hustejší. Rapídna expanzia vesmíru viedla ku vzniku častíc, atómov, hviezd, planét, galaxií a aj života, problém je, že vedci stále nedokážu pochopiť, ako presne sa to stalo. Vedci z University of Copenhagen publikovali novú štúdiu, ktorá by mohla do záhady vniesť trochu svetla.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tím vedcov sa zameral na látku, ktorá sa označuje ako kvark-gluónová plazma. Bola to totiž jediná forma hmoty, ktorá existovala počas prvej mikrosekundy existencie nášho vesmíru. Na začiatku existovala plazma, ktorá bola tvorená hlavne z kvarkov a gluónov. Tie sa neskôr, následkom expanzie vesmíru, rozdelili. Časti kvarkov sa následne premenili na hadróny. Ak máme jeden hadrón a tri kvarky, vzniká protón, ktorý je súčasťou jadier atómov.

Kvark-gluónová plazma existovala v úplne prvých momentoch nášho vesmíru a následkom jeho expanzie aj rýchlo zanikla. Tímu vedcov sa ale podarilo túto látku vytvoriť, pomocou Veľkého hadrónového urýchľovača. Pomocou neho vedci pátrali po tom, ako sa kvark-gluónová plazma, prvá hmota vo vesmíre, menila a dostala sa do jadier atómov.

Plazma ako kvapalina?

Výskum ukázal, že kvark-gluónová plazma mohla mať hladký tvar, ktorý pripomínal vodu, no jej tvar sa postupom času menil. Vedci podotýkajú, že zmena tvaru plazmy je pre nich prekvapujúca, pretože výsledky, ktoré získali sa nezhodovali so žiadnou inou formou hmoty, ktorú poznajú. Nový výskum môže vedcom pomôcť pochopiť záhadu veľkého tresku a aj toho, ako náš vesmír vznikol prakticky v mikrosekunde.

Popri skúmaní prvej hmoty v našom vesmíre sa vedcom z University of Copenhagen podarilo vytvoriť aj algorytmus, ktorý dokáže lepšie analyzovať zrážky častíc vo veľkom hadrónovom urýchľovači. Každý objav podobného charakteru posúva vedcov bližšie k vysvetleniu veľkého tresku. Vedci vo svojej štúdii píšu, že im trvalo okolo 20 rokov, kým sa dozvedeli že kvark-gluónová plazma nebola plynom, ako tvrdili predchádzajúce štúdie, ale vyzerala skôr ako voda. Správanie sa plazmy je pre vedcov významným objavom, no čo sa týka samotného veľkého tresku, ten ostáva aj naďalej záhadou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close