Ako vyzerá teleskop Jamesa Webba zo Zeme? Táto fotografia vyvolá zmiešané pocity

Najvýkonnejšie teleskopy sa zamerali na bod L2 a priniesli záber, ktorý ukazuje obrovskú rozlohu vesmíru.

Teleskop Jamesa Webba
Zdroj: Wikipedia

Poslednú dobu mohli nadšenci vesmíru sledovať dlho odkladaný štart vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Najpokročilejší teleskop súčasnej generácie to veru nemal jednoduché, no jeho štart a následná cesta do Lagrangeovho bodu 2 (pozn. redakcie: L2) prebehli bez jedinej chybičky.

Nasledujúcich pár mesiacov sa budú vedci uisťovať že všetko funguje tak, ako má, aby mohol teleskop začať svoju dvadsaťročnú vedeckú misiu. Administrátor americkej vesmírnej agentúry NASA, Bill Nelson, tvrdí, že prvé pozorovania by mali začať najneskôr v lete. Teleskop sa totiž musí dostať na teplotu, v ktorej bude schopný operovať a následne prebehnú aj vyššie spomínané testy a kalibrácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď bude všetko pripravené a teleskop bude fungovať tak, ako má, pozrie sa do tých najhlbších kútov vesmíru. Teleskop Jamesa Webba je schopný vidieť do väčších vzdialeností ako Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý už síce pomaly, ale isto siaha na dno svojich možností. Hoci je teleskop Jamesa Webba najvýkonnejším teleskopom na svete, na vesmír sa pozrie trochu iným okom ako jeho predchodca, Hubblov vesmírny ďalekohľad, píše portál Universe Today.

Hlavnou úlohou tohto teleskopu bude pátranie po prvých hviezdach a galaxiách, ktoré vznikli po veľkom tresku. Pozrie sa bližšie na ich vznik a vývoj, no pomôže aj pri získavaní informácií o tom, ako vznikali hviezdy, či sústavy planét. Na vesmír sa ale bude pozerať v infračervenom spektre a nie vo viditeľnom svetle, ako to dokázal Hubble.

Takto vyzerá teleskop Jamesa Webba zo Zeme

Ako už bolo spomenuté, Vesmírny teleskop Jamesa Webba sa momentálne nachádza v bode L2, ktorý leží približne 1.5-milióna km od Zeme. Práve kvôli tejto ohromnej vzdialenosti ho nebude možné v prípade poruchy opraviť. Ako ale vyzerá z povrchu našej planéty? Vedci po celom svete oslavujú jeho úspešný štart a na počesť tejto významnej udalosti sa naňho pozreli prostredníctvom tých najvýkonnejších pozemných teleskopov.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je už na mieste
Zdroj: TVTP 2.0

Výsledná fotografia môže vyvolať zmiešané názory, pretože veľa toho na nej neuvidíte. Zároveň však ide o perfektnú demonštráciu obrovskej rozlohy nášho vesmíru. Fotografiu vytvoril projekt VTP (pozn. redakcie: Virtual Telescope Project), ktorý pracuje s dvoma robotickými teleskopmi ovládanými na diaľku.

Záber vznikol 24. januára pomocou teleskopu Elena, ktorý sledoval pohyb vesmírneho teleskopu a následne zachytil fotografiu. Okrem toho vedci ešte ukázali krátku animáciu, zloženú z jednotlivých záberov. Na nej môžete pozorovať pohyb vesmírneho teleskopu oproti statickému hviezdnemu pozadiu.

Z nášho uhla pohľadu je teleskop len drobnou bodkou, ktorá sa v záplave všetkých hviezd okolo takmer stráca. Napriek tomu je táto fotografia symbolom jednej z najambicióznejších vesmírnych misií, aké ľudstvo podniklo. Zaujímavosťou je, že teleskop Jamesa Webba bol v príprave už od roku 1996. Pôvodne sa počítalo s tým, že do vesmíru poletí v roku 2007. Po nekonečných odkladoch odštartoval až na konci minulého roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre