SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Ako vyzerá ochranná bublina okolo našej sústavy? Fyzici vytvorili úplne prvý 3D model heliosféry

Solárny vietor okolo nás vytvára ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje škodlivej radiácii vstúpiť do našej sústavy.

Heliosféra je oblasť okolo nášho Slnka v ktorej pôsobí sila solárneho vetra a hranica tejto sféry sa považuje za okraj našej sústavy, za ktorým sa už nachádza medzihviezdny priestor. Zaujímavosťou je, že heliosféra, aj napriek svojmu názvu, nemá tvar gule a po prvýkrát sa vedcom podarilo vytvoriť 3D model toho, ako heliosféra naozaj vyzerá, píše portál SciTech Daily.

Nový model heliosféry umožňuje vedcom lepšie pochopiť, čo sa deje, keď sa stretnú solárne vetry s vetrami medzihviezdneho priestoru. Fyzici už dlhú dobu teoretizovali o existencii akejsi hranice medzi koncom heliosféry a začiatkom medzihviezdneho priestoru. Heliosféra je akousi bublinou okolo nás, tvorená solárnym vetrom. Solárny vietor je prúd protónov, elektrónov a alfa častíc, ktoré vchádzajú zo Slnka, smerom do priestoru naokolo. Heliosféra nás zároveň chráni pred škodlivou radiáciou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viac informácií o hranici s medzihviezdnym priestorom sa podarilo získať satelitu americkej NASA, IBEX (pozn. redakcie: Interstellar Boundary Explorer). Úlohou tohto satelitu je monitorovať Heliopauzu, hraničnú oblasť medzi heliosférou a vonkajším, medzihviezdnym priestorom. V heliopauze tlak častíc prestáva odolávať tlaku galaktického vetra, čo z nej robí hraničnú oblasť.

Satelit dokázal zmapovať okraje heliosféry pomocou techniky, ktorá sa podobá na sonar. Lenže namiesto signálov, ktoré sa odrážajú od okolia a vracajú sa naspäť, vedci využili solárny vietor. Satelit IBEX sa zameral na energeticky neutrálne atómy, ktoré vznikajú zrážkou solárneho a galaktického vetra. Keď solárny vietor narazí na heliopauzu, počet energeticky neutrálnych atómov vzrastie a satelit to zaznamená.

Ochranná bublina

Výsledky výskumu potvrdili netradičný tvar našej heliosféry, ktorý sa podobá skôr na kvapku, ako na guľu. Dôvod, prečo nie je heliosféra guľatá je ten, že Slnko, s celou našou sústavou, rotuje okolo stredu galaxie, čiže sa pohybuje cez medzihviezdny priestor. Vzdialenosť „chvosta“ heliosféry je až 350 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka), no môže byť väčšia. Satelit IBEX nie je dostatočne citlivý na to, aby dokázal pozorovať heliopauzu vo väčšej vzdialenosti.

Tvar našej heliosféry bol dlho predmetom vedeckej diskusie. Objavilo sa aj niekoľko pokusov, vymodelovať heliosféru, na základe neúplných dát satelitu IBEX  sond Cassini a New Horizons. Výsledky tohto výskumu boli zaujímavé. Vedci tvrdili, že má naša heliosféra tvar zvláštneho croissantu.  Heliosféra je pre našu sústavu dôležitá, pretože nás chráni pred všetkou škodlivou radiáciou, ktorá prichádza z medzihviezdneho priestoru. Túto kozmickú radiáciu tvoria prevažne ionizované atómy. Kozmické žiarenie môžu vytvárať napríklad supernovy a pozostatky po supernovách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close