Ako vplývajú teploty na hladinu kyslíku v oceánoch? Výsledky výskumu vedcov prekvapili a nie v dobrom

Dôsledkom globálneho otepľovania pribúdajú v oceánoch regióny s nedostatkom kyslíku. Prečo to tak nebolo aj v minulosti?

Vedci z inštitútu Maxa Plancka vo svojej novej práci vysvetľujú, že počas teplejších období v histórii Zeme v oceánoch ubudli regióny, kde sa nenachádzalo dostatok kyslíku pre existenciu života.

Aj dnes v oceánoch existujú regióny, kde dokážu prežiť len špecializované organizmy. Napríklad v severnej časti Indického oceánu žijú len mikróby alebo organizmy s pomalým metabolizmom. Vedci zároveň vysvetľujú, že za posledných 50 rokov pribudli regióny s nedostatkom kyslíku. To značí problém nielen pre vodné ekosystémy, ale aj život pri pobreží, hlavne pre krajiny spoliehajúce sa na rybolov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci tento problém pripisovali globálnemu otepľovaniu. Predpokladalo sa, že dôsledkom vyšších teplôt sa v oceánoch rozpustí menej kyslíku. Záhadou však ostávalo to, ako bude tento proces pokračovať v budúcnosti. Výskumníci sa preto pozreli do minulosti, kedy rovnako ako dnes, nastali obdobia otepľovania.

Výskum prináša prekvapivé výsledky. V minulosti totiž s rastúcimi teplotami oblasti s nedostatkom kyslíku mizli. K výsledkom sa dopracovali analyzovaním dát z archívu morských sedimentov. Na základe odobratých vzoriek môžu vedci zistiť aké podmienky prevládali v minulosti podobne, ako to dokážu vyčítať z letokruhov stromov. Analýza dát im prezradila aj to, aký obsah kyslíku mali moria v dávnej minulosti.

Presnejšie im k tomu pomohol druh zooplanktónu s názvom foraminifera. Počas svojho života tento mikrób absorboval dusík a izotopický pomer tohto prvku závisel na podmienkach, v akých sa organizmus nachádzal. Ak v oceáne prevládal nedostatok kyslíku, nastala denitrifikácia, teda chemický proces kedy sa z absorbovaného dusíku stáva molekulárny dusík.

Hladiny kyslíku pred miliónmi rokov

Analyzovaním denitrifikácie v minulosti vedci zistili, že počas dvoch, z geologického hľadiska nedávnych, teplých období sa počet oblastí s nízkou hladinou kyslíka znížil. Tieto dve obdobia nastali pred 50 a 16-miliónmi rokov.

„Nečakali sme takýto výsledok,“ vyjadrila sa Alexandra Auderset, vedúca štúdie.

Hoci autori zistili, ako v minulosti vplývalo otepľovanie na oceánske ekosystémy, do dnešnej záhady výskum veľa svetla nepriniesol. Vedci stále nedokážu vysvetliť prečo oblasti s nedostatkom kyslíka pribúdajú. Možno ale nie je nič stratené. Auderset vysvetľuje, že neistota vychádza z toho, že sa zatiaľ nevie, či za pozorovanú zmenu môžu krátkodobé, alebo dlhodobé procesy.

Autori vysvetľujú, že pri vyšších teplotách vody sa kyslík rozpúšťa ťažšie. Na základe toho naznačujú, že s najvyššou pravdepodobnosťou bude kyslík v oceánoch ubúdať. V konečnom dôsledku však oblasti s nedostatkom kyslíka ubudnú. Menej kyslíku v oceánoch môže ohroziť pobrežné spoločenstvá. Vedci na záver dodávajú, že s klimatickými zmenami sa spája celá kaskáda rôznych dôsledkov. Práve preto by malo byť v najlepšom záujme ľudstva znížiť množstvo skleníkových plynov v atmosfére a obmedziť dopad otepľovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre