Ako vplýva zapnuté NFC na batériu smartfónu? Mali by sme si túto funkciu vypínať, či to nie je potrebné?

NFC využívame na bezkontaktné platby na dennej báze. Aké má ale neustále zapnutie tejto technológie dopad na batériu smartfónu?

ako NFC vplyva na bateriu
Zdroj: unsplash.com (CardMapr.nl a Martin Abegglen), flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

NFC je dnes už štandardným vybavením aj smartfónov strednej triedy. Samotná skratka NFC (near-field communication) nám hovorí o tom, že ide o komunikáciu na krátku vzdialenosť (približne do 4 cm). Ľudia si tak vedia rýchlo a zároveň bezkontaktne vymeniť rôzne druhy informácií, čo je mimoriadne efektívne. V drvivej väčšine ale NFC využívame na bezkontaktné platby. Má ale zapnuté NFC negatívny dopad na batériu v smartfóne? Na túto otázku sa zameral web techwithtech.com a my sa teraz spoločne pozrieme na odpoveď.

Rast popularity NFC

Aj keď sa pojem NFC začal výraznejšie používať iba pár rokov naspäť, tak jeho začiatky siahajú až do 80-tych rokov. Jeho funkcionalita bola ale najbližších 20 rokov iba testovaná a verejnosť k nemu nemala prístup, pretože to ani nebolo potrebné. Samotné NFC sa začalo objavovať v mobiloch od roku 2004, kedy ešte išlo o klasické tlačidlové mobily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne sa táto technológia rozvíjala a stávala sa dostupnejšou. Ľudia si pomocou nej vedeli medzi zariadeniami posielať obrázky alebo rôzne súbory. V posledných rokoch je ale NFC v drvivej väčšine využívané na bezkontaktné platby či už smartfónom alebo napríklad aj hodinkami. Prenosové rýchlosti iných alternatív totiž nehrajú v prospech NFC v prípade väčších súborov, no na bezkontaktné platby NFC bohato postačuje.

Ako funguje NFC?

Podobne ako iné bezdrôtové formy komunikácie, aj NFC využíva rádiové vlny, ktoré sú ale odlišné od AM/FM rádií, Wi-Fi či Bluetooth. Využíva pritom iný protokol a operuje na špecifickom pásme rádiových vĺn. Keďže je NFC navrhnuté na komunikáciu na veľmi krátku vzdialenosť, tak na svoju činnosť vyžaduje skutočne malé množstvo energie. To je perfektne viditeľné na platobných kartách, ktoré podporujú bezkontaktné platby. Tie žiadnu batériu neobsahujú a energiu získavajú iba z platobného terminálu, ku ktorému ich priložíme.

bezkontaktne platby NFC
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister)

Pri zapnutom NFC sa nemusí báť ani žiadnej krádeže údajov, pretože signály tejto technológie je takmer nemožné zachytiť. Páchateľ by musel byť pri zariadení doslova nalepený a to by ste si určite všimli. Zároveň NFC protokoly obsahujú šifrovanie, čiže sú mimoriadne bezpečné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre