Ako vplýva hranie počítačových hier na inteligenciu detí? Nová štúdia hovorí o dopadoch, ktoré by len málokto čakal!

Dlhé hodiny strávené za počítačom sa môžu pretaviť aj do zvýšenej inteligencie detí, uvádzajú autori štúdie.

hranie hier deti
Zdroj: flickr.com (Kelly Hunter) (CC BY 2.0 DEED), úprav Vosveteit.sk

Črtá sa mierna revolúcia vo vnímaní hrania počítačových hier počas dospievania detí? Najnovšia štúdia z USA prináša naozaj nečakané výsledky, ktoré odporujú doterajším domnienkam a čiastočne skresleným štúdiám. Nedávno zverejnená štúdia v prestížnom vedeckom časopise Nature (via Futurism) mala za cieľ pozorovať až 9 800 detí z USA a sledovať vývoj ich inteligencie. Výsledky štúdie vedcov z európskych univerzít však zrejme zarazia drvivú väčšinu z vás.

Vedci sa zamerali na doteraz prehliadané faktory

Štúdia mala za cieľ sledovať vývoj inteligencie u detí, pričom sa zameriavala hneď na niekoľko dôležitých aspektov. Dôležitými prvkami štúdie boli totižto v tomto prípade aj kontrola genetických a sociálno-ekonomických faktorov. Práve tieto dôležité prvky doterajšie štúdie o dopade počítačových hier na deti ignorovali, čo kritizujú aj samotní vedci vo svojej práci. Práve preto sú výsledky najnovšej štúdie viac menej protichodné s predošlými štúdiami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po dvoch rokoch hranie hier pozitívne ovplyvnilo inteligenciu,“ uvádzajú autori štúdie.

Vnímanie inteligencie je z pohľadu autorov najnovšej štúdie zrejme o čosi viac „realistické“, ako v prípade predošlých štúdií.

„Hoci štúdie predstavujú niektoré mätúce účinky, len veľmi málo z nich zodpovedá za socioekonomický stav a žiadna z nich nezodpovedá za genetické účinky,“ tvrdia v článku. „To je dôležité, pretože inteligencia, dosiahnuté vzdelanie a iné kognitívne schopnosti sú vysoko dedičné.“

Kľúčovú úlohu zohráva najmä prostredie detí

Autori štúdie dospeli k záveru, že hranie počítačových hier a dlhé hodiny strávené za digitálnymi obrazovkami pozitívne ovplyvňujú inteligenciu detí. Podľa dát dokonca omnoho viac, ako keby deti strávili tento čas socializáciou s ostatnými deťmi. Pochopiteľne, ide o výsledky rozsiahlej štúdie a netreba jej výsledky považovať za holý fakt. Miera vplyvu hrania hier na inteligenciu sa odvíja od veľkého množstva faktorov. Ako uvádzajú samotní autori štúdie, niektoré z nich sú dedičné a nemožno ich ovplyvniť. Zároveň však upozorňujú, že väčšinu problémov, napríklad s učením detí, nespôsobujú hry či pozeranie televízie. Vo väčšine takýchto prípadov za to môže najmä prostredie, častokrát sa pritom jedná o deti s horším sociálno-ekonomickým pozadím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre