Ako vplýva Bluetooth na výdrž batérie smartfónu? Mali by ste ho vypínať alebo to nie je potrebné?

Bluetooth nevybíja naše smartfóny tak, ako by ste si mohli myslieť. V skutočnosti dnes dokáže vybíjať batériu oveľa menej ako v minulosti.

Bateria smartfonu
Zdroj: YouTube (Samsung)

Už od prvého použitia technológie Bluetooth medzi používateľmi smartfónov kolujú mýty, že tento typ pripojenia extréme vybíja batériu. Mnohí používatelia si teda tento druh konektivity na svojom smartfóne vypínajú hneď po tom, čo ho využijú. No technológie idú vpred a už ani pripojenie našich smartfónov nie je to čo bývalo. Ako veľmi teda Bluetooth vybíja náš smartfón a kedy by sme ho mali vypínať? A môžeme si tento druh pripojenia nechať v našom smartfóne neustále aktívny? Odpoveď nám prináša portál chipolo.net a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Možno vám tento článok nakoniec zmení pohľad na aktivitu vášho smartfónu a aj to, ako svoje zariadenie využívate.

Bluetooth v telefónoch má zlú reputáciu už od 90-tych rokov

Koncom deväťdesiatych rokov sa v telefónoch prvýkrát objavilo pripojenie prostredníctvom technológie Bluetooth. Pre majiteľov týchto telefónov to znamenalo rýchlejší a pohodlnejší prenos dát v porovnaní s infračerveným portom, no zároveň prišli aj obavy z vyššej spotreby batérie. V tej dobe paradoxne pôvodné telefóny dokážali vydržať na jedno nabitie aj niekoľko dní, no aj tak ich majitelia šetrili batériu ako mohli. Dnešné smartfóny dokážu vydržať pri aktívnom používaní približne jeden deň, no technológie sa zmenili. V roku 2010 sa totiž na trhu objavila verzia Bluetooth 4.0, ktorá prichádza s podporou pre BLE (Bluetooth Low Energy). Táto verzia spotrebováva menej batérie, čo nám umožňuje nechať si túto konektivitu neustále aktívnu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Spravca Bluetooth
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď si spätne uvedomíme, že už od roku 2010 máme na trhu technológiu, ktorá nie je taká náročná na spotrebu batérie, tak prečo sa posledných dvanásť rokov bojíme toho, že nám bude Bluetooth vybíjať smartfón? Odpoveď je jednoduchá, zo zvyku. Je však pravdou, že niektoré zariadenia dokážu batériu nášho smartfónu vybíjať rýchlejšie ako iné. Práve preto by sme teda mali myslieť aj na to, ktoré zariadenia si k svojmu smartfónu prostredníctvom tejto technológie pripájame.

Záleží aj od zariadenia

Je samozrejmosťou, že aktívne zariadenie pripojené prostredníctvom Bluetooth dokáže vybíjať našu batériu. Musíme však poznamenať, že napríklad smart tagy či fitness trackery ako napríklad fitness náramky dokážu spotrebovávať minimum energie. Ak teda k svojmu smartfónu pripojíme napríklad fitness náramok, náš smartfón sa nezačne extrémne vybíjať. Dôvodom je práve technológia BLE, ktorú tieto zariadenia využívajú k nižšej spotrebe energie. V konečnom dôsledku tak vedia v našom zariadení minúť 1 – 3% batérie / deň. Opačným prípadom však vedia byť práve slúchadlá či reproduktory.

xiaomi outdoor bluetooth speaker uvodny_opt
Zdroj: Geekbuying

Tie potrebujú k pripojeniu stabilný a neustály prenos. Z tohto dôvodu sa nám môže zdať, že sa náš smartfón po pripojení niektorého z týchto Bluetooth zariadení začne vybíjať rýchlejšie. Nejde však o žiadne závratné hodnoty a naše slúchadlá môžeme s pokojom na duši využívať naďalej. Rovnako to platí vo chvíli, kedy k smartfónu nemáme pripojené žiadne zariadenie. Batéria sa nám pre zapnuté Bluetooth nevybíja rýchlejšie a nemusíme sa teda tohto typu pripojenia obávať.

Nechávate si vo vašom smartfóne neustále zapnuté Bluetooth? Alebo ho aj vypínate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre