Ako vo vašom Xiaomi rozpoznať, či máte upravenú ROM? A prečo by vás to malo zaujímať?

Pozrite sa, aké sú rozdiely medzi rôznymi ROM od Xiaomi a ako rozpoznáte, či náhodou nevlastníte smartfón s upraveným systémom.

MIUI Xiaomi
Zdroj: Xiaomi

Nie je MIUI ako MIUI. To nás naučila posledná verzia nadstavby MIUI, ktorá priniesla iný zážitok zo systému pre smartfóny nižšej triedy a zároveň pridala rôzne funkcie pre prémiové smartfóny. Vedeli ste však, že existuje niekoľko ďalších druhov MIUI, ktoré sa líšia i medzi tými istými modelmi? Pozrite sa teraz, ako rozlíšiť rôzne verzie MIUI a ako odhaliť, či náhodou nevlastníte smartfón s upravenou ROM od operátora.

Čo znamenajú písmenká v kóde nadstavby?

Nadstavba od Xiaomi je označená kódom, ktorý v sebe nesie hlbší význam. Určite ste si všimli, že za číselným označením aktualizácie sa nachádzajú písmenká, ktoré odlišujú systém medzi smartfónmi. Pre príklad si vezmeme nadstavbu MIUI 12.0.2.0(RJSEUXM). K tomuto číslu sa dostaneme jednoducho v nastaveniach a informáciách o telefóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Číselné označenie nadstavby v tomto označuje verziu systému, pričom prvé číslo označuje, že ide o MIUI 12, ostatné verzie tejto nadstavby. Keď sa však pozrieme na písmenká, je to o niečo zložitejšie. Prvé R v kóde RJSEUXM znamená, že ide smartfón bežiaci na Androide 11 R. Ak by však smartfón bežal na Androide 10, písmenko R by nahradilo Q, Android 9 Pie nájdeme pod písmenkom P, Android 8 Oreo zasa O a tak postupne podľa abecedy dolu.

Ďalšie dve písmenká označujú model smartfónu, v tomto prípade ide o JS v kóde RJSEUXM, ktoré odpovedá zariadeniu Mi 10T Lite. Tieto dve písmenká sa nachádzajú u určitého modelu vždy a nezáleží na tom, či je nadstavba upravená operátorom, alebo ide o oficiálnu verziu od Xiaomi.

Tieto písmenká by ste si mali všímať

Teraz sa však pozrieme taktiež na dve písmenká, a tými sú EU. Keď sa znovu pozrieme na kód RJSEUXM zistíme, že ide o označenie distribúcie ROM. I toto nám môže byť užitočné, keďže rôzne verzie systému získavajú aktualizácie v inú dobu. V našich končinách môžeme nájsť dve varianty tejto distribúcie, a tými je spomínané EU pre európsku ROM a MI pre globálnu ROM. V rôznych kútoch sveta je však označenie iné a také CN značí čínsku verziu, IN indickú, TW tajvanskú či RU ruskú.

Čo nás ale teraz bude zaujímať najviac sú posledné dve písmenká. XM v kóde RJSEUXM značí, že ide o originálnu nadstavbu distribuovanú priamo Xiaomi. Aké sú však alternatívy? Ak máte smartfón od mobilného operátora, písmenká v kóde sa môžu líšiť. Jednou z alternatív je napríklad VF značiaca úpravu od Vodafone či TM znázorňujúca T-Mobile, teda náš Telekom.

Prečo by ste si mali svoju ROM skontrolovať?

Ako sme už vraveli, nie je MIUI ako MIUI a hlavným rozdielom medzi ROM je prístupnosť aktualizácií. Zatiaľ čo originálna ROM od Xiaomi môže prísť hneď po vypustení a má prístupné všetky oficiálne funkcie, upravené ROM od operátora môžu získať aktualizáciu neskôr a niektoré súčasti systému nemusia byť prístupné.

Ďalším dôvodom kontroly kódu je taktiež sledovanie svojej regionálnej distribúcie systému, pretože ak je známe, že Xiaomi vypustilo aktualizáciu pre globálnu (MI), nemusí byť pre vás na európskej (EU) ROM dostupná.

Tak čo, cítite sa teraz ako odborník na MIUI? A na akej ROM bežíte vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre