Ako technológie (ne)ohrozujú partnerské vzťahy? Toto spôsobuje čoraz väčšie problémy

Bezpečnostní analytici poukazujú na problémy, ktoré so sebou priniesol online dating, sociálne siete a četovacie aplikácie.

smartfon vydieranie deepfake falosne spravy
Zdroj: AntonioGuillemF / depositphotos.com

Digitálna doba spojila celý svet dokopy, no zároveň rozdelila tých, ktorí k sebe boli najbližšie. Nová štúdia vedcov z bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky zistila, že Online dating, sociálne siete a četovacie aplikácie prinášajú nové riziká a môžu vzťahy závažne poškodiť.  

Výskumníci vysvetľujú, že s príchodom online datingu sa zároveň vytvorila úrodná pôda pre rôzne formy manipulácie. Tá vychádza hlavne z toho, že čoraz ľahšie dôverujeme ľuďom, ktorých sme v živote nevideli a zdieľame s nimi osobné alebo intímne informácie. Tie v šokujúcom množstve prípadov prezradíme, aj keď nechápeme úplne, kto je osoba na druhej strane četu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Otvorenosť je dobrá vlastnosť, no častokrát sa na internete zneužíva. Často sa stretávame s prípadmi zneužívania intímneho materiálu, stalkerwarom alebo deepfake zábermi. Ľudia ktorí randia cez internet sú čoraz viac ohrození týmito problémami, o ktorých sme pred niekoľkými rokmi sotva počuli,” tvrdia experti.  

Zneužívanie intímneho materiálu sa medzi partnermi alebo známosťami objavuje čoraz častejšie. Častokrát označujeme túto formu útoku aj ako „revenge porn“, teda porno z pomsty. Dvaja ľudia spolu niečo riešia, pričom dochádza aj k výmene intímnych fotografií alebo iného materiálu. Po nie až tak pozitívnom rozchode sa jedna strana rozhodne rozposlať intímne fotografie priateľom alebo rodine svojho bývalého partnera. V menších počtoch prípadov tento materiál rovno publikuje na internet.

Dôležité je preto osobu dobre poznať ešte predtým, než sa rozhodneš akýkoľvek intímny materiál poslať, pričom najbezpečnejšie je neposielať takzvané “nudesky” vôbec. Partner, ktorý na teba vyvíja nátlak aj napriek tomu, že ti je niečo také nepríjemné, nie je vhodným partnerom.  

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Stalkerware je ďalšou rastúcou hrozbou 

Mnohí partneri si dnes dobrovoľne sťahujú aplikácie, ktoré ukazujú polohu toho druhého. Ak obe strany súhlasia, všetko je v poriadku, no častokrát sa stáva, že žiarlivý partner nainštaluje do zariadenia svojej polovičky takúto aplikáciu bez jej vedomia. Ide o stalkerware a viaceré spoločnosti tento softvér otvorene ponúkajú, hoci pod maskou “detských monitorovacích aplikácií” alebo práve partnerských aplikácií.  

Prezradiť, že máš v smartfóne stalkerware, môže niekoľko vecí. Možno si začneš všímať, že tvoj partner vie až podozrivo veľa o tom, kde si bol, hoci si mu to neprezradil. Ďalší znak je väčšia spotreba dát alebo rýchlejšie vybíjanie batérie. Ak si všimneš jeden alebo viacero z týchto znakov, potom hľadaj v smartfóne cudziu aplikáciu.  

V prípade objavenia stalkerwaru je dôležité myslieť na svoju bezpečnosť. Najskôr sa dostať na bezpečné miesto a až potom aplikáciu odinštaluj, prípadne kontaktuj rodinu alebo priateľov.  

Máte spyware vo vašom telefóne?
Zdroj: Unsplash (Julius Drost, Sander Sammy), Úprava: Vosveteit.sk

Deepfake fotografie 

Ako sme spomenuli v prvom bode, publikovanie intímnych fotografií sa medzi škaredo rozídenými partnermi objavuje čoraz častejšie. S príchodom AI však bezpečnostní experti pozorovali aj prípady, kedy záškodník vytvoril intímne fotky s použitím deepfake technológie. Ide o desivý podvod, pretože potenciálnemu útočníkovi netreba nič viac, len jedna tvoja fotka. Tú častokrát veľmi jednoducho stiahne z tvojich sociálnych sietí. Následne sa ti môže podvodník ozvať s tým, že má fotografie alebo videá, na ktorých si zachytený v chúlostivej situácií. Ak mu nepošleš peniaze, rozpošle to každému, koho máš v zozname priateľov.  

Deepfake podvody sú desivé preto, lebo bez ohľadu na to, čo spravíš, hacker môže tak, či tak, upravené fotky alebo video zverejniť. Svojim blízkym môžeš vysvetliť, že ide o deepfake záber, no aj napriek všetkému má takýto útok potenciál tvoju reputáciu poškodiť.  

Deepfake podvody sa objavujú primárne na zoznamkách, no aj technicky zdatný partner môže po ťažkom rozchode spáchať niečo podobné. Nesmierne dôležité je spoznať sa s človekom a všímať si varovné znaky, ktoré by včas odhalili jeho zlý charakter. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre