Ako staré sú prstence Saturnu? Výskum zaviedol vedcov k nečakanej odpovedi

Planéta Saturn patrí medzi unikáty Slnečnej sústavy, no vedci stále nevyriešili záhadu jeho prstencov.

Aké staré sú prstence Saturnu?
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Planéta Saturn síce nie je jedinou planétou Slnečnej sústavy, ktorá má prstence, no oproti iným plynným a ľadovým obrom sú jej prstence najvýraznejšie. Väčšina z nás predpokladá, že táto štruktúra sa viaže s planétou už od čias jej vzniku, no v rámci novej štúdie autori dokazujú, že sú prstence Saturnu pozoruhodne mladé.

Za touto štúdiou stoja vedci z University of Colorado, ktorí usúdili, že prstence nie sú staršie ako 400-miliónov rokov. Oproti samotnej planéte sú teda mimoriadne mladé, keďže Saturn už má viac ako 4-miliardy rokov. K veku prstencov sa autori štúdie dopracovali výskumom prachu, ktorý sa nachádza v celej sústave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírny prach prechádza celou Slnečnou sústavou prakticky neustále. V niektorých prípadoch sa môže usadiť aj na ľadových čiastočkách, z ktorých sa prstence planéty Saturn skladajú. Autori skúmali ako rýchlo sa môže prach na ľadových čiastočkách usádzať.

„Predstavte si čistý koberec vo vašej domácnosti. Prach sa na ňom začne postupne usádzať a vám netreba nič iné, len si chvíľu počkať,“ tvrdí Sascha Kempf, vedúci novej štúdie.

Tajomstvo Saturnových prstencov

Zároveň ale podotýka, že išlo o veľmi náročný proces. Od roku 2004 až po rok 2017 vedci skúmali prstence pomocou vedeckého prístroja Cosmic Dust Analyzer, ktorý sa nachádzal na palube sondy Cassini. Počas tohto výskumu sledovali zrnká prachu, ktoré prelietavajú okolo planéty Saturn. V rámci tohto projektu zachytili len 163 zrniečok prachu, ktoré vznikli niekde mimo planéty. Na základe tohto objavu výskumníci zistili, že sa prach na prstencoch Saturnu hromadil len niekoľko stoviek miliónov rokov.

Prstence teda vznikli relatívne nedávno, aspoň z kozmického hľadiska. Astronómovia zároveň naznačujú, že by mohli v budúcnosti aj zmiznúť.

„Podarilo sa nám síce zistiť vek prstencov Saturnu, no stále sa nám nepodarilo vyriešiť záhadu ich vzniku,“ konštatuje Kempf.

Prstence planéty Saturn ľudia objavili už pred 400 rokmi. V roku 1610 taliansky astronóm Galileo Galilei po prvýkrát pomocou svojho teleskopu prstence pozoroval, hoci v tej dobe nemal predstavu čo sú zač. V 19. storočí vedci zistili, že prstence Saturnu nemôžu byť pevné, teda skladajú sa z obrovského množstva individuálnych častí.

Dlhú dobu vedci predpokladali, že prstence vznikli v rovnakej dobe ako planéta, no táto hypotéza má svoje problémy. Tým najvýraznejším je čistota samotných prstencov. Pozorovania naznačujú, že sa prstence skladajú z 98% ľadu a len mála kamenistého materiálu. Je takmer nemožné, aby po štyroch miliardách rokov boli prstence tak čisté. Už predchádzajúce pozorovania naznačili, že prstence môžu byť mladé, no až teraz sa vedci dokázali dopracovať k definitívnej odpovedi.

Otázka veku prstencov Saturnu sa možno vyriešila v správnom čase. Niekoľko pozorovaní naznačuje, že ľad z prstencov pomaly dopadá na planétu. Inými slovami, prstence Saturnu miznú a o približne 100-miliónov rokov by sa mohli stratiť úplne. Hoci stále nevieme ako mohli vzniknúť, podľa jednej z teórií sa objavili, keď gravitácia plynného obra roztrhala na kusy jeden z jeho mesiacov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre