Ako skončí náš vesmír? Fyzici prišli so štúdiou, v ktorej vysvetľujú, ako sa všetko skončí a znova začne
Viacerí teoretickí fyzici sa zamýšľajú nad tým, ako sa vesmír skončí. Jednou z hypotéz je aj ďalší Veľký tresk a nový vesmír.
Vesmír ako ho poznáme začal podľa súčasných modelov prd 13,8-miliardami rokov Veľkým treskom a odvtedy sa rozpína, dnes rýchlejšie ako v minulosti. Mnohí teoretickí fyzici sa domnievajú, že rovnako ako so všetkým, keď mal vesmír svoj začiatok, musí mať aj svoj koniec.
O tom ako vesmír skončí sa vedú špekulácie, ktoré sú založené na neúplných informáciách. O vesmíre okolo nás toho stále veľa nevieme, no teoretickí fyzici už majú niekoľko možných hypotéz o tom, čo by sa mohlo udiať na konci vesmírneho životného cyklu. Všetky hypotézy by sa v podstate dali rozdeliť na dve kategórie, buď vesmír skončí explozívne, rovnako ako začal, alebo bude umierať pomaly a zdĺhavo.
Zákony fyziky nám hovoria, že entropia v uzatvorenom systéme neustále narastá a nikdy nemôže ísť opačným smerom. Entropia vo fyzikálnom ponímaní znamená mieru neusporiadanosti. Vesmír je momentálne poháňaný množstvom dynamických procesov, počas ktorých dochádza k výmene energie medzi rôznymi systémami. Teoretici sa domnievajú, že v určitom bode dosiahne vesmír rovnováhu, rovnako ako keď do vriacej vody prilejete studenú. Ustáli sa v jednom bode a už nebudú prebiehať žiadne ďalšie procesy. To je však len jedna z hypotéz.
Pred niekoľkými dňami vedci vydali štúdiu, ktorá predstavuje ďalší zaujímavý pohľad na evolúciu nášho vesmíru. V tejto práci sa zaoberajú záhadnou temnou energiou, ktorá podľa vedeckej komunity stojí za zrýchľujúcou sa expanziou vesmíru. Autori novej štúdie ale hovoria, že sa temná energia nemusí spájať výhradne s kozmickou expanziou, namiesto toho sa vyznačuje oveľa dynamickejším správaním.
Tvrdia, že temná energia môže mať viacero fáz. V jednej pomáha kozmickej expanzii, v ďalšej zas vesmír „scvrkáva“. Toto „prepínanie“ prebieha dovtedy, kým nie je vesmír pripravený na ďalší Veľký tresk. Z neho sa potom zrodí nový vesmír, píše Live Science. Ich práca sa tak prikladá bližšie k teórii známej ako „Big Bounce“.
Neprehliadnite
Cyklický vesmír
Keďže vesmír expanduje čoraz rýchlejšie, mnohí teoretickí fyzici sa domnievajú, že v určitom momente expanduje až príliš a všetka hmota sa roztrhne na kusy. Nie je to prvýkrát, čo sa s týmto fenoménom môžeme vo fyzike stretnúť. V momente Veľkého tresku nám fyzika naznačuje, že musel existovať bod s nekonečnom hustotou, ide o takzvanú singularitu. Hoci sa rovnice modernej fyziky singularite nedokážu vyhnúť, nedokážu ani vysvetliť, čo je tento bod presne zač. Po Veľkom tresku nasledovalo obdobie rapídnej expanzie vesmíru, s ktorým si tiež zatiaľ nevieme dať rady.
„Model studenej hmoty Lambda CDM sa ukázal byť mimoriadne úspešným pri popisovaní histórie nášho vesmíru. Výhodou je, že je konzistentný s množstvom pozorovacích dát, no stále má problémy, ktoré treba adresovať. Jedným je nevyhnutnosť singularity ako štartovacieho bodu pre náš vesmír,“ píše sa v štúdii publikovanej na platforme ArXiv.
Vo svojej teórii ponúkajú scenár takzvaného „veľkého odrazu“, ktorý zastával aj sir Roger Penrose, držiteľ Nobelovej ceny za fyziku. Vo svojej novej teórii vedci ponúkajú zaujímavú teóriu. Podľa nich v skorom vesmíre hmota a radiácia neexistovala, pretože potom by kozmická inflácia nefungovala. Namiesto toho hmota vznikla keď sa temná energia rozložila.
Výsledky štúdie teda hovoria, že temná energia nemá na starosti len kozmickú infláciu, ale mohla by stáť za komplexným cyklom rozpínajúceho sa a scvrkávajúceho vesmíru, čo v konečnom dôsledku povedie k opakovaným Veľkým treskom.
Komentáre