Ako si vybrať správcu hesiel a na aké funkcie sa zamerať? Nenechajte bezpečnosť vašich hesiel na náhodu

Ako si vybrať zo širokej ponuky aplikácií na správu hesiel? Tohto sprievodcu si pred kúpou jednej z aplikácii určite prečítaj!

slabe heslo hacker prihlasovacie udaje kyberneticky utok
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Efektívna a bezpečná správa hesiel je v dnešnej digitálnej dobe rozhodne kľúčová. Vzhľadom na rastúce kybernetické hrozby a stále narastajúci počet online účtov, potreba spoľahlivého správcu hesiel nebola nikdy väčšia. Ako si však vybrať z veľkého množstva služieb dostupných na internete vybrať? Siahnuť po bezplatnom riešení priamo v prehliadači alebo smartfóne, či radšej siahnuť po platenej aplikácií? Tento sprievodca vás prevedie základnými aspektmi výberu vhodného správcu hesiel práve pre vaše potreby a urobiť tak informované rozhodnutie pri jeho prípadnej kúpe.

Pochopenie vašich potrieb

Predtým, ako sa ponoríte do funkcií rôznych správcov hesiel, je nevyhnutné pochopiť svoje špecifické potreby. Zamyslite sa teda nad nasledujúcimi otázkami:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
 • Chcete použiť aplikáciu na správu hesiel na osobné alebo pracovné účely?
 • Medzi koľkými zariadeniami potrebujete heslá synchronizovať?
 • Potrebujete ďalšie funkcie ako bezpečné ukladanie poznámok alebo správa platobných kariet?
 • Hľadáte bezplatné riešenie alebo platené a aký je váš prípadný rozpočet?
 • Má ísť o riešenie pre celú rodinu, tím alebo iba vás?

Pochopenie vašich požiadaviek už pred samotným výberom vám pomôže zúžiť výber a zamerať sa tak na funkcie, ktoré sú pre vás najdôležitejšie.

heslo
Zdroj: Mar1kOFF / Shutterstock.com

Kľúčové funkcie, na ktoré sa treba zamerať

Pri vyhodnocovaní jednotlivých správcov hesiel je potrebné zvážiť hneď niekoľko kľúčových funkcií:

 1. Bezpečnosť a šifrovanie: Hlavným účelom správcu hesiel je logicky maximalizácia ich zabezpečenia. Hľadajte funkcie ako end-to-end šifrovanie, architektúra s nulovou znalosťou (čo znamená, že poskytovateľ nemá prístup ku vašim samotným heslám) a podporu dvojfaktorovej autentifikácie, prípadne aj s biometrickými prvkami.
 2. Jednoduchosť používania: Dobrý správca hesiel by mal byť používateľsky prívetivý a jeho používanie a prostredie intuitívne. Zvážte dizajn používateľského rozhrania, jednoduchosť nastavenia a počiatočný import existujúcich hesiel. Kľúčové sú aj možnosti automatického vypĺňania prihlasovacích formulárov.
 3. Synchronizácia s viacerými zariadeniami: Väčšina ľudí používa v dnešnej digitálnej dobe hneď viacero zariadení. Pred kúpou správu hesiel sa teda uistite, že daná služba dokáže synchronizovať heslá naprieč rôznymi zariadeniami (počítače, smartfóny, tablety) a zároveň podporuje rôzne operačné systémy (Windows, macOS, Android, iOS).
 4. Generovanie a ukladanie hesiel: Hľadajte funkcie, ktoré zvyšujú bezpečnosť a zároveň tak aj vaše pohodlie, napríklad nástroj na generovanie silných hesiel. Kľúčové sú taktiež samotné zabezpečené úložiská hesiel a iných citlivých informácií, možnosti ukladania zabezpečených poznámok, kontaktov či údajoch o platobných kartách.
 5. Ďalšie funkcie: Mnohí správcovia hesiel ponúkajú aj ďalšie funkcie, ako napríklad monitorovanie tzv. dark webu, čím dokážu používateľa upozorniť pri prípadnom dátovom úniku. Dodatočnými funkciami môžu byť aj možnosť zdieľania hesiel s dôveryhodnými osobami či núdzový prístup do účtu pre dôveryhodné osoby.
 6. Zákaznícka podpora: Spoľahlivá zákaznícka podpora môže byť záchranou, ak narazíte na akékoľvek problémy. Zvážte služby s neustálou 24/7 online podporou, kanálmi podpory a prípadnú kvalitu dokumentácie a FAQ, ktoré daná služba poskytuje.

Výber ideálneho kandidáta

Najlepší správca hesiel pre vás nakoniec závisí od vašich konkrétnych potrieb a preferencií. Tu je niekoľko možných scenárov, ktoré vám môžu pomôcť pri finálnom rozhodnutí:

 • Na osobné použitie: Ak potrebujete jednoduché riešenie na osobné použitie, hľadajte také, ktoré majú používateľský prívetivé prostredie, silné bezpečnostné funkcie a spoľahlivú zákaznícku podporu.
 • Pre rodiny: Ak potrebujete spravovať heslá viacerých členov rodiny, zvážte službu ponúkajúcu rodinné plány s viacerými používateľskými účtami. Dôležitá je aj široká podpora zariadení ako aj operačných systémov, ktoré v domácnosti využívate.
 • Pre firmy: Na firemné účely hľadajte správcu hesiel poskytujúceho komplexné funkcie, ako je bezpečné zdieľanie hesiel a monitorovacie služby. Taktiež by mali byť zohľadnené možnosti podpory zariadení a operačných systémov využívaných vo vašej spoločnosti.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre