Ako si v počítači môžete vytvoriť klávesové skratky takmer na čokoľvek? Pozrite sa, zvládne to každý!

Klávesové skratky sú veľmi rýchle a jednoduché funkcie v hociktorom operačnom systéme. Viete o tom že si môžete spraviť aj vlastnú klávesovú skratku?

klavesnica_klavesova skratka
Zdroj: unsplash.com (Mohammadjavad Asgharikolahi)

Ctrl + C a Ctrl + V poznáme asi všetci. Klávesové skratky v operačnom systéme Windows sú jednou z najlepších funkcií, ktoré Windows ponúka. Viete o tom, že si môžete ale spraviť aj vlastnú klávesovú skratku? Čo je to klávesová skratka a ako si spraviť vlastnú? Je to veľmi jednoduché a v tomto návode si to ukážeme. Poďme sa na to spolu pozrieť! Tipy pre tento článok nám poskytol web makeuseof.com

Čo je to klávesová skratka?

V skratke povedané, klávesová skratka je jednoduchá kombinácia klávesov ktorá vykonáva  úlohu po stlačení. Vo väčšine prípadov zahŕňa tlačidlo Ctrl alebo Alt v spojení s číslom alebo písmenom na klávesnici.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci niektoré rýchle klávesy alebo skratky sú špecifické pre operačný systém, množstvo rýchlych kláves sa stalo konvenciou a teraz sa používajú na všetkých počítačoch. Nájdete veľa bežných skratiek medzi Windows, Linux a dokonca aj macOS.

Ako si vytvoriť vlastnú klávesovú skratku?

V závislosti od vášho operačného systému sa môže proces vytvárania vlastného rýchleho klávesa líšiť. Avšak či používate Windows, macOS alebo Linux, existuje veľa programov, ktoré umožňujú používateľom pridávať vlastné klávesové skratky bez potreby ďalších tlačidiel na ich klávesniciach.

Operačný systém Windows

Vo Windowse, najjednoduchší spôsob, ako si vytvoriť klávesovú skratku je prostredníctvom „Správcu klávesnice“ v PowerToys.  PowerToys je nástroj od Microsoftu, ktorý má zjednodušiť používateľskú skúsenosť s operačným systémom Windows.

Všetko, čo musíte urobiť, je prejsť na „Správcu klávesnice“ v PowerToys, povoliť, a kliknúť na možnosť „Premapovať skratku“, aby ste vytvorili vlastnú klávesovú skratku. Samotnú aplikáciu môžete stiahnuť z obchodu Microsoft Store cez tento odkaz. Môžete nastaviť skratky pre čokoľvek, od zmeny hudby, hlasitosti a úrovne jasu až po iné globálne funkcie Windows a dokonca aj iné klávesy alebo skratky.

ako vytvorit klavesove skratky windows
Zdroj: Vosveteit.sk

Operačný systém macOS

MacOS ponúka vstavaný spôsob vytvárania vlastných klávesových skratiek prostredníctvom systémových nastavení.

Kliknite na ikonu ponuky Apple a potom na Nastavenia systému —-> Klávesnica. Keď sa budete nachádzať v tejto časti, kliknite na možnosť „Skratka“ klávesnice vpravo.

Teraz môžete vytvoriť vlastné klávesové skratky  pre konkrétnu aplikáciu alebo všetky aplikácie vo vašom systéme. Majte však na pamäti, že macOS umožňuje klávesové skratky iba pre existujúce ponuky menu.

Ak chcete vytvoriť klávesoví skratky všeobecného účelu, budete musieť použiť program ako Automater, Alfred alebo Launchy. Inou alternatívou je aj macOS Shortcut app, ktorá je tiež skvelým spôsobom, ako veci rýchlo dokončiť.

Operačný systém Linux

Linux taktiež ponúka vlastný vstavaný spôsob vytvárania vlastných klávesových skratiek, ale môže sa líšiť medzi Linux distribúciami.

Ako všeobecný príklad, na Ubuntu prejdite do systémových nastavení a kliknite na možnosť „Zariadenia“ po kliknutí na Klávesnicu. Keď tam budete, uvidíte zoznam všetkých rýchlych kláves na vašom systéme Linux. Posuňte sa až na koniec a kliknite na tlačidlo + pre vytvorenie vlastnej klávesovej skratky.

Keď pracujete na Linuxe, budete mať veľa slobody v tom, čo vaša klávesová skratka môže robiť. Môžete dokonca spúšťať plnohodnotné príkazy terminálu pomocou týchto klávesových skratiek, ako aj ovládať iné aspekty systému.

Slová na záver

Rýchle klávesy môžu robiť veľa viac ako len zlepšiť vašu produktivitu. Ak sa dobre vyznáte na klávesnici, môžete rýchlo opraviť veci na počítači bez toho, aby ste sa museli pozerať na myš.

Používate nejaké špecifické klávesové skratky aj vy? Podelte sa s nami na našich socialných sieťach alebo dole v komentároch! 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre