Ako si poradiť so slabým Wi-Fi signálom? Chyba častokrát nebýva v routeri
Ku kvalite Wi-Fi signálu prispieva mnoho faktorov
Väčšina ľudí si myslí, že kúpením nového Wi-Fi routera sa vyriešia všetky problémy s pripojením, ktoré doteraz mohli doma, či v práci zažívať. Pravdou je, že častokrát môžu za nekvalitný signál rôzne rušenia, ktoré sa okolo nás nachádzajú.
Rušenie Wi-Fi signálu môže spôsobiť pomalý prenos dát, nízku odozvu, alebo nemožnosť pripojiť sa na sieť. Tieto problémy len zriedka vyrieši kúpenie si nového routera a vaša investícia môžu byť len vyhodené peniaze. Wi-Fi signál používa na distribúciu rádiové signály. Funguje na podobnom princípe ako rádiá a preto je náchylný na rovnaké druhy problémov. Ide o šum, fyzické zábrany a dosah. Silu signálu v jednotlivých častiach domácnosti môžete zistiť napríklad pomocou aplikácie WiFi AR.
Obyčajne sa môžu problémy s Wi-Fi signálom deliť na tieto kategórie: Zahltenie signálu, poloha routera, problémy s firmvérom, či hardvérom a rozloha vášho pracoviska, či domu. Rušenie môže byť spôsobené aj vašimi susedmi. Najbežnejším zdrojom problémov býva rušenie Wi-Fi signálu inými elektrickými zariadeniami, ktoré sa môžu nachádzať buď u vás, alebo u vašich susedov.
Niekoľko jednoduchých tipov
Ak máte problémy s Wi-Fi signálom, v prvom rade sa uistite že nie je chyba na strane vášho internetového dodávateľa. Ak nie je, pozrite sa, kde máte router uložený. Ak je niekde v rohu, presuňte ho na vyššie miesto a snažte sa ho mať čo najbližšie v strede domu. Treba mať na pamäti, že čím priamejšia je dráha medzi vašim zariadením a routrom, tým kvalitnejší signál bude.
Neprehliadnite
Vo vašej domácnosti sa môžu nachádzať ale aj iné zariadenia, ktoré by mohli rušiť signál. Routre totiž častokrát zápasia s inými zariadeniami, ako napríklad bezdrôtovou pevnou linkou, Bluetooth reproduktormi, baby monitormi, či mikrovlnnou rúrou. Skúste tieto zariadenia dočasne vypnúť a následne skontrolovať silu vášho signálu.
Ak zistíte, že Wi-Fi pripojenie vypadáva len v určitej časti vášho domu, problém bude v dosahu vášho routera. V tomto prípade ho môžete mať umiestnený príliš ďaleko a signál nedočiahne, alebo sa nedokáže dostať cez steny. Silu signálu môžete zistiť aj pomocou rôznych aplikácii, ktoré sa dajú stiahnuť z obchodu Google Play. Dobrou voľbou je v tomto prípade WiFi analyzér od spoločnosti Farproc.
Veľa Wi-Fi routerov funguje na princípe kanálov. Ide o 2.4 GHz frekvencie, ktoré môžu byť využívané viacerými zariadeniami naraz. Ak sa stretnú dve siete, využívajúce rovnakú frekvenciu, môžu sa navzájom rušiť a spomaliť pripojenie. V konfigurácii routera, ktorú si môžete otvoriť z prehliadača vášho PC sa dá jednoducho vybrať kanál, ktorý nie je používaný. Tento trik je užitočný najmä pre ľudí, ktorí žijú v byte.
Ak napriek všetkému čelíte problémom s pripojením, či pomalým signálom, existujú ešte dve možnosti. Tou prvou je zastaralý firmvér, ktorý môžete aktualizovať v konfigurácii routera, alebo je váš router už starý. Novšie modely ponúkajú vyššie rýchlosti, rozsah a schopnosť penetrácie fyzických prekážok, ako sú napríklad steny. Najextrémnejším riešením môžu byť aj posilňovače Wi-Fi signálu, ktoré pomáhajú šíriť signál cez niekoľko bodov.
Komentáre