Ako si nastaviť, čo sa stane s vašim Facebook účtom, keď zomriete? Tieto nastavenia si radšej upravte čo najskôr

Väčšina z nás má založený Facebook účet, no len málokto sa zamýšľa nad tým, čo sa stane s jeho fotkami a príspevkami po smrti.

Čo sa stane s našim Facebook účtom po smrti?
Zdroj: Unsplash (John Thomas), Pixabay (ElisaRiva), Úprava: Vosveteit.sk

Hovorí sa, že čo sa raz na internet dostane, to tam ostane navždy. Vedeli ste ale, že v prípade vášho Facebook účtu si môžete vybrať, čo sa s ním stane po vašej smrti?  

Nad touto morbídnou témou určite nechce rozmýšľať nikto, no zároveň treba mať na pamäti, že ak používate aktívne Facebook roky, pravdepodobne sa z vášho účtu stala studnica súkromných informácií, ktoré ostanú voľne viditeľné pre každého, kto má ku nim prístup. Samozrejme, že v posledných chvíľach života je Facebook účet asi to posledné, čo človeka napadne, no je dobré si túto otázku vyriešiť oveľa skorej.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V nastaveniach Facebooku má každý užívateľ na výber dve možnosti. Môžete si nechať profil po smrti odstrániť alebo si ho nechať zvečniť. Nižšie sa pozrieme, ako na to. 

Ako si nastaviť Facebook na deň, kedy tu už nebudete

Odstránenie profilu 

Pravdepodobne väčšina z vás si zvolí radšej odstránenie profilu. Ak si vyberiete túto možnosť, potom sa vymažú vaše správy, fotky, príspevky, komentáre, reakcie a všetko ostatné ihneď po tom, ako niekto Facebooku oznámi, že ste zomreli. Pre nastavenie odstránenia účtu po smrti kliknite na vašu profilovú fotku, zvoľte možnosť Nastavenia a súkromie a potom si zvoľte Nastavenia. Ako posledné vojdite do centra účtov.  

Ako zistiť, či sa vám snaží niekto nabúrať do Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne kliknite na možnosť osobné údaje a potom na Vlastníctvo a riadenie účtu.  

Takto si vyberiete, čo sa stane s vašim Facebook účtom po smrti
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám okno, kde si vyberte možnosť zvečnenie účtu. Po kliknutí si vyberte váš Facebook profil a otvorí sa vám nové okno, kde si vyberte možnosť Po smrti odstrániť. Potvrďte vašu voľbu.  

Takto si vyberiete, čo sa stane s vašim Facebook účtom po smrti
Zdroj: Vosveteit.sk

Zvečnenie účtu 

Zvečnenie účtu znamená, že po vašej smrti ostane váš účet tak, ako ste ho posledne nechali, len vedľa vášho mena sa objaví slovo Spomíname. Vaši priatelia môžu na vašom profile zdieľať spomienky na zvečnenej časovej osi. Čo sa týka obsahu, ktorý ste na Facebook pridali, ten ostáva viditeľný tým osobám, s ktorými bol zdieľaný.  

Do zvečneného účtu sa nikto nemôže prihlásiť a tieto účty sa nezobrazia ani v návrhoch ľudí, ktorých možno poznáte. Rovnako nebude Facebook pripomínať priateľom, že máte narodeniny.  

Postup na zvečnenie účtu je rovnaký ako v prípade jeho zrušenia s tým rozdielom, že si musíte nastaviť ešte poverenú osobu. Táto osoba následne dokáže pracovať s vašim účtom, zmeniť profilovú a titulnú fotku alebo prijímať žiadosti o priateľstvo v mene zosnulého.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, je morbídne zamýšľať sa nad tým, čo sa stane po vašej smrti. Nezabezpečený Facebook účet však môže aj po vašom úmrtí predstavovať riziko pre vašich blízkych. V prípade nabúrania sa do účtu môžu kyberzločinci využiť informácie vo vašom účte na to, aby oklamali vašich známych.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre