Ako si môžeš zabezpečiť smartfón pred zlodejom? Tieto nastavenia si v mobile uprav skôr, než bude neskoro
Zlodeji striehnu na každom rohu a obeťou šikovného vreckára sa môžeš stať aj ty. Ako sa najlepšie chrániť pred krádežou smartfónu a zneužitím informácií, ktoré v ňom máš?
Prísť o smartfón v dnešnej digitálnej dobe znamená závažne ohroziť nielen svoje súkromie, ale aj financie. Tieto drobné prenosné zariadenia sa stali postupom času akýmsi trezorom všetkého dôležitého, čo so sebou nosíme.
Možno aj ty máš smartfón zabezpečený vzorom a biometrickými údajmi, napríklad odtlačkom prsta alebo tvárou. Toto je ale len základ bezpečnosti, ktorý by mal používať každý. Ak chceš svoje zariadenie čo najlepšie ochrániť pred krádežou, dá sa toho spraviť oveľa viac.
Dobrým zabezpečením pred krádežou sa vyhneš obrovskému množstvu rizikových scenárov. Ako sme už spomenuli, zlodej sa vie jednoducho dostať k tvojim peniazom, no to nie je všetko. Ak sa podarí útočníkovi dostať sa do tvojho smartfónu, môže sa napríklad dostať na tvoje sociálne siete, vymknúť ťa z nich a v tvojom mene sa pokúsiť oklamať tvojich známych a rodinu.
Potenciálny zlodej zároveň môže vidieť tvoje osobné fotografie, správy, súbory a ak získa dostatok osobných informácií, môže sa pokúsiť o krádež identity a zobrať si na tvoje meno úver, vykonať takzvaný SIM swapping alebo sa dopustiť závažnejších podvodov.
Riziká sú veľké, no čo môže človek urobiť, aby čo najlepšie zabezpečil svoje zariadenie pred krádežou?
Neprehliadnite
Ako si môžeš zabezpečiť smartfón pred následkami krádeže?
Bezpečný zámok smartfónu
Na začiatku sme spomenuli, že zamknutý smartfón je základ. Pri vymýšľaní PIN kódu alebo vzoru by si ale nemal jednoducho uhádnuteľné heslo. Ako PIN nepoužívaj po sebe idúce čísla ako “123456”. Ako vzor nepoužívaj napríklad iniciálu svojho mena alebo priezviska. Všetko toto môže uľahčiť zlodejom, ktorí ťa aspoň trochu poznajú, prístup do zariadenia.
Nastavením zámku na smartfón ale odradíš takzvaných príležitostných zlodejov. To sú ľudia, ktorí si napríklad všimnú, že nepoužívaš heslo na smartfóne a keď odvrátiš pozornosť, využijú šancu a smartfón ti ukradnú.
Posilnenie zabezpečenia účtov
Rovnako dôležité je aj zabezpečenie tvojho Google účtu, ktorý poskytuje prístup k mnohým službám a aplikáciám Google. Pri vytváraní hesla opäť dbaj na to, aby bolo silné, nepoužívaj teda rôzne dátumy, po sebe idúce znaky, svoje meno a iné. Silné heslo by malo mať najmenej 12 znakov a skladať sa z náhodnej kombinácie veľkých a malých písmen, špeciálnych znakov a čísel. Zároveň by si mal používať len jedno unikátne heslo na účet. Dobré je aj zapnúť si dvojfaktorové overenie, ktoré ešte viac sťaží podvodníkom prístup k tvojmu účtu.
Aktivuj službu Nájdi moje zariadenie
Niekedy proste udrie smola a reálne sa dostaneme do situácie, kedy nám vreckár vytiahne smartfón a podarí sa mu ujsť. V takejto situácií je na nezaplatenie používať službu Nájdi moje zariadenie. Tá ti dovolí nielen zistiť, kde sa ukradnutý smartfón nachádza, no v najhorších prípadoch ho môžeš resetovať do továrenských nastavení. Novinkou rovnako je, že ak máš aktívnu funkciu, tak vieš vyhľadať aj vypnutý smartfón.
Používaj heslo PIN na SIM karte
Možno aj ty na SIM karte nemáš PIN heslo, lebo si hovoríš, že máš zaheslovaný smartfón. Vedz, že je to veľká chyba. Heslo PIN by si mal mať aktívne. Dôvodom je, že mnoho zlodejov prehodí tvoju kartu do iného zariadenia, a môže ti potom vygenerovať veľký účet, prípadne môže cez tvoje mobilné číslo robiť podvody, volať tvojim známym a písať a podobne.
Pravidelne zálohuj dáta
Krádež síce nikoho nepoteší, no oveľa horšie je, keď prídeš o svoje dáta, napríklad fotografie, videá, dokumenty alebo iné dôležité veci. O to horšie je, ak tieto dáta vedome vymažeš resetovaním cez funkciu Nájdi moje zariadenie. Preto je dôležité mať vytvorenú zálohu pre všetko, čo sa bojíš stratiť. Veľa aplikácií ponúka funkciu automatickej zálohy.
Fotky ale aj WhatsApp chaty si môžeš napríklad automaticky zálohovať na svoj Google Disk. Hoci táto záloha už berie miesto z voľných 15GB, čo máš k dispozícii na svoje súbory, no pre pokoj v duši sa oplatí tých pár GB obetovať.
Zapni si zámok aplikácie pre aplikácie s citlivým obsahom
Ak sa tvoj mobil dostane do nesprávnych rúk, tak najhoršie situácie je, keď útočník zneužije citlivé informácie v tvojom mobile. Preto ti odporúčame, aby si si aktivoval zámok na aplikácie, v ktorých pracuješ s citlivými údajmi. Vytvoríš si tak extra ochranu dát pre aplikácie, z ktorých nechceš, aby unikli informácie. Táto funkcia sa v niektorých telefónoch volá aj ako tajný priečinok.
Nenechávaj smartfón bez dozoru
Ako posledný bod pripomenieme niečo, čo je zrejme každému už jasné. Keďže smartfón sa stal dôležitým centrom pre všetko dôležité, čo online robíme, je naozaj zlý nápad nechať ho len tak niekde položený bez dozoru. Samozrejme, nikto nenechá smartfón na stole vedome, no hlavne ak sa niekam ponáhľame, môže sa stať, že na neho zabudneme. Dobré je preto myslieť na smartfón ako prvý.
Ulož si IMEI kód
V neposlednom rade by si mal poznať aj tvoj IMEI kód, vďaka ktorému vieš cez operátora potenciálne vystopovať tvoj mobil, kde sa nachádza a kto ho používa. Rovnako ide o kód, ktorý budeš musieť nahlásiť policajtom, ak ti ukradnú telefón.
Poznáš aj ty nejaké tipy, ako si môžeš zabezpečiť telefón pred následkami jeho krádeže? Daj nám o nich vedieť nižšie alebo na sociálnych sieťach.
Komentáre